Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Samsun'da

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Samsun'da
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Samsun'da
- Bakan Kılıç: "Maliye Bakanlığı ile beraber Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, amatör spor kulüplerimizin yaptıkları harcamalarla ilgili olarak daha rahat hareket edebilmeleri ve vergi oranlarının düşürülmesiyle ilgili çok ciddi çalışma yapacağız"

SAMSUN (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Maliye Bakanlığı ile beraber Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, amatör spor kulüplerimizin yaptıkları harcamalarla ilgili olarak daha rahat hareket edebilmeleri ve vergi oranlarının düşürülmesiyle ilgili çok ciddi çalışma yapacağız" dedi.

Kılıç,  Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu tarafından Amisos Tesisleri'nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Türkiye'de 5 milyon 700 bin lisanslı sporcu, 13 bin 452 spor kulübü olduğunu söyledi. Bu spor kulüplerine 2014 yılında malzeme yardımı yapıldığını anımsatan Bakan Kılıç, Samsun'da geçen yıl spor kulüplerine yapılan maddi katkının bir milyon liranın üzerinde olduğunu vurguladı.

Yoğun bir tesisleşme çalışması içinde olduklarını anlatan Bakan Kılıç, ciddi anlamda spor salonu, havuz, açık spor alanları yaptıklarını, özellikle son dönemde Türkiye'nin dört bir yanında mahalle tipi tabir edilen,  futbol , halı saha ve aynı zamanda sadece tek parça olmayan basket sahası yapım çalışmalarının başladığını belirtti.

Amaçlarının, gençlerin ve çocukların gönül rahatlığıyla spor yapabilecekleri alanları oluşturmak olduğunu dile getiren Kılıç, "İlk uluslararası hedefimiz, önümüzde en büyük hedefimiz 2016 Rio Olimpiyatları. Ondan sonra da 2020 Tokyo Olimpiyatları. Tabi belli çalışmalar içerisinde kota almaları başladı, kota müsabakaları var. Puan müsabakaları... 2016 için söylüyorum. Bunları yakından takip ediyoruz" dedi.

Şimdiden 2020 için yaptıkları bazı çalışmalar olduğunu vurgulayan Akif Çağatay Kılıç, şöyle devam etti:

"Bunlara şimdiden başladığımız için ümit ediyoruz ki 2020'de çok farklı noktada olacağız. Tabi bununla beraber, üzülerek belirtmek istiyorum ki yakın zaman geçmişte biliyorsunuz, sporumuz çok ciddi bir sorunla yüzleşti. O da doping sorunuydu. Fakat biz bu sıkıntıyı doğrudan üzerimize alarak çözümü için her türlü imkanı seferber ettik."

 

- Amatör spor kulüplerinin vergisinin düşürülmesi

 

Amatör spor kulüpleri için de birtakım çalışmaları olduğuna işaret eden Bakan Kılıç, şunları kaydetti:

"Yakın zamanda Maliye Bakanımızla bir görüşmemiz oldu. Bunu da Samsun'dan duyurmuş olalım. Önümüzdeki dönem içerisinde amatör spor çalışmalarıyla ilgili olarak, harcanan tabi bir maddi kaynak var kulüpler tarafından. Bunun vergisi noktasındaki, düşürülmesiyle ilgili olarak bir çalışma konusunda Maliye Bakanımızla mutabık kaldık. Bu noktada önümüzdeki dönem içinde yeni bir çalışma yaparak Maliye Bakanlığı ile beraber Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak amatör spor kulüplerimizin yaptıkları harcamalarla ilgili olarak daha rahat hareket edebilmeleri ve vergi oranlarının düşürülmesiyle ilgili çok ciddi çalışma yapacağız. İnanıyorum ki Türk sporunun desteklenmesi anlamında, maddi kaynak bulması anlamında çok daha farklı bir noktaya gelebiliriz."

Bakan Kılıç buradaki programının ardından Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'nde esnaf ziyaretinde bulundu.