Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Samsun'da

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Samsun'da
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Samsun'da
- Bakan Kılıç: - "Haber yapabilirsiniz. Eleştiri yapabilirsiniz. Bir, haberinizin içeriğinin doğru olması lazım. İki, eleştiri yapıyorsanız, eleştiri yapmanız lazım, hakaret etmeyeceksiniz. Hakaret ederseniz ben de yasal hakkımı kullanırım. Eleştiriye katlanmak ayrı bir şeydir, hakaret ayrı bir şeydir"

SAMSUN (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, " Haber yapabilirsiniz. Eleştiri yapabilirsiniz. Bir, haberinizin içeriğinin doğru olması lazım. İki, eleştiri yapıyorsanız, eleştiri yapmanız lazım, hakaret etmeyeceksiniz. Hakaret ederseniz ben de yasal hakkımı kullanırım. Eleştiriye katlanmak ayrı bir şeydir, hakaret ayrı bir şeydir" dedi.

Bakan Kılıç, Samsun'da Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül'ün hayatını kaybeden amcası Mustafa Akgül için düzenlenen cenaze törenine katıldı. Bakan Kılıç, daha sonra Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen eylül ayı meclis toplantısında iş adamlarıyla bir araya geldi.

AK Parti'nin 7 Haziran seçimleri sonrası ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için her türlü çabayı sarf ettiğini vurgulayan Kılıç, müzakerelerde anlaşma sağlanması amacıyla iyi yaklaşımlarda bulunduklarını ancak anlaşma sağlanamadığını söyledi.

Türkiye'nin yeni bir seçime gittiğini, 1 Kasım seçiminde iş dünyasının desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getiren Kılıç, istikrarın ve ekonomik göstergelerin AK Parti'nin tek başına iktidar olmasıyla sağlanabileceğini ifade etti.

AK Parti olarak her türlü eleştiriye açık olduklarını ancak eleştiriyle hakaretin karıştırılmaması gerektiğine işaret eden Kılıç, Türkiye'de basın özgürlüğünün önünde engeller olduğu iddiasının gerçek olmadığını anlattı.

Bazı Amerikalı ve Avrupalı diplomatların, düşünce kuruluşları ve bir takım siyasilerin bu konudaki kaygılarını dile getirdiğini belirten Kılıç, şöyle devam etti:

"Ben o kaygılarını dile getirenlere şu tavsiyeyi yapıyorum; Biraz Türkçe öğrenin. Biraz emek sarf edin, 2-3 hafta Türkçe öğrenin. Başlık okuyacak kadar. İsim vererek söylüyorum. Türkiye'de günlük çıkan bir gazete. Hepiniz ismini biliyorsunuz, Sözcü. Bakıyor mu arkadaşlar bu gazetenin manşetlerine, yazılarına, içerisindeki yalanlara? Bakılıyor mu bunlara acaba? Bizimle ilgili de yazdılar, çizdiler. İsim veriyorum. Şimdi yarın benimle ilgili de yazacaklar. Yazarlarsa yazsınlar.

Başka bir gazete, Cumhuriyet. Halk TV birkaç gündür bizimle ilgili bir takım haberler yapmaya başlamış. Herhalde rahatsız oldular, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı'na bir şey söyledik ya, onunla ilgili rahatsız oldular. Şimdi bizimle ilgili haber yapıyorlar. Daha sayabilirim, örneklerini çoğaltabilirim.  Bunlar her gün yazıyorlar Türkiye'de. Bunlar her gün hakaret ediyor.

Taraf... İpe sapa gelmeden 'o böyle yaptı, bu böyle yaptı'. Nerede bir müdahale var? Ama şunu açık ve seçik söylüyorum. Avrupa'da ve Amerika Birleşik Devletleri'nde böyle habercilik yapamazsınız. Çünkü bu, habercilik değil."

Kendi hakkında da sık sık yalan yanlış haberler üretildiğini, iftiralar atıldığını anlatan Kılıç, şunları kaydetti:

"Atılan iftiraya, yapılan hakarete karşı sesimi yükseltmeye hakkım yok mu? Ailemle ilgili, benimle ilgili yazılan bir yalan habere cevap verme hakkım yok mu? Bir köşe yazarı televizyon programında dedi ki, 'Her gün sizinle ilgili olumsuz bir şey yazsalar, siz de bazen olumsuz tepkiler verebilirsiniz'. Siyasilerle ilgili, özellikle sayın Cumhurbaşkanımız, sayın Başbakanımız, bakan arkadaşlarımızla ilgili her gün olumsuz şeyler, yalan haberler yapılıyor bazı yerlerde. Sabrediyoruz. Yasalar bizi korur diyoruz. Yasal çerçevesinde haklarımızı kullanıyoruz ama kusura bakmayın. Yasal çerçevede bütün haklarımızı kullanacağız. Bu da bizim hakkımız."

Bakan Kılıç, iş dünyasında olduğu gibi siyasetçilerin de elindeki en önemli unsurun itibar olduğuna dikkati çekerek, yapılan haberlerle siyasilerin lekelenmeye çalışıldığını söyledi.

Kılıç, "Haber yapabilirsiniz. Eleştiri yapabilirsiniz. Bir, haberinizin içeriğinin doğru olması lazım. İki, eleştiri yapıyorsanız, eleştiri yapmanız lazım, hakaret etmeyeceksiniz. Hakaret ederseniz ben de yasal hakkımı kullanırım. Eleştiriye katlanmak ayrı bir şeydir, hakaret ayrı bir şeydir" ifadelerini kullandı.