Hayata ikinci kez tutunmak için mücadele veriyor

Hayata ikinci kez tutunmak için mücadele veriyor
Hayata ikinci kez tutunmak için mücadele veriyor
- Samsun'da yaşayan ve 12 yaşında yakalandığı lösemiden gördüğü tedavi ile kurtulan Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü öğrencisi Batuhan Kıran, 6 yıl sonra nükseden hastalığını ikinci kez yenmek için mücadele ediyor

SAMSUN (AA) - Samsun'da yaşayan 18 yaşındaki üniversite öğrencisi Batuhan Kıran, ikinci kez yakalandığı lösemi hastalığından kurtulmak için mücadele veriyor.

Canik ilçesinde ailesi ile yaşayan Batuhan Kıran, 12 yaşındayken hastalandı. Gittikleri Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) teşhisi konulan Kıran, tedavi görmeye başladı.

Tedavi sayesinde iyileşen Kıran, Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümünü kazandı. Öğrenim gördüğü okulda rahatsızlanan Kıran'a gittiği hastanede löseminin yeniden nüksettiği bildirildi. Kıran, 6 yıl aradan sonra yeniden yakalandığı lösemiyi yenmek için tedavi görüyor.

- "Lösemi kaderim olmayacak"

Kıran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk yakalandığında hastalığı başta ailesi olmak üzere arkadaşlarının desteği ve okuma azmiyle yenmeyi başardığını söyledi. Altı yıl sonra hastalığın tekrar ortaya çıktığını dile getiren Kıran, "Okulda rahatsızlanınca arkadaşlarımın yardımıyla hastaneye gittim. Burada geçmişte kurtulduğum hastalığımın nüksettiğini öğrendim." dedi.

Bunun üzerine Samsun'a ailesinin yanına dönerek OMÜ Tıp Fakültesinde tedavi görmeye başladığını anlatan Kıran, "Hayat bana ikinci çelmeyi taktı. Hayata ikinci kez tutunmak için mücadele ediyorum. Çok ağır ilaç tedavisi görüyorum ama buradan sağlam olarak dışarı çıkacağıma inanıyorum. Çünkü en büyük hayalim okulumu bitirerek havaalanlarında itfaiyeci olmak. Lösemi kaderim olmayacak. İyileşeceğim ve itfaiyeci olacağım." ifadelerini kullandı.

Baba Arif Kıran da oğlunun zor bir dönemden geçtiğini vurgulayarak, "Batuhan'ın her zaman yanında olduk. Bu zor dönemi birlikte atlatacağız. Hastalıkta en büyük tedavi moraldir. Hastane personeli ve arkadaşları, oğlumun en büyük destekçileri." diye konuştu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Albayrak ise Batuhan Kıran'ın tedavisinin hastanelerinde başarılı şekilde devam ettiğini belirterek, "Daha önce ALL tedavisi gören ve iyileşen Kıran tekrar aynı hastalığa yakalandı. Tedavisini sürdürüyoruz. Kendisinin morali ve durumu çok iyi." dedi.