Sağlık çalışanlarından ek ücret ve yıpranma hakkı talebi

Sağlık çalışanlarından ek ücret ve yıpranma hakkı talebi
Sağlık çalışanlarından ek ücret ve yıpranma hakkı talebi
- Sağlık-Sen Çarşamba Temsilciliği, 14 Mart Tıp Bayramı öncesi basın açıklaması yaptı

SAMSUN (AA) - Sağlık-Sen Çarşamba Temsilciliği, 14 Mart Tıp Bayramı öncesi basın açıklaması yaptı.

Çarşamba Devlet Hastanesi önünde sendika üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Çarşamba Temsilcili Muhsin Yanık, sağlık çalışanlarının, insanların sağlığının emanetçileri, sağlık sisteminin sigortası olduğunu belirterek, "Sağlık çalışanları bugüne kadar kendisine uzanan hiçbir eli geri çevirmediği gibi bundan sonra da insan hayatına zarar verecek hiçbir eylemin içinde olmayacaktır. Bu nedenle sağlık çalışanları olarak bugün de işimizin başında, aziz milletimizin hizmetindeyiz" dedi.

Sağlık çalışanlarının umutla beklediği yıpranma payı, ek ödemelerin emekliliğe yansıması gibi hususlarda yapılan açıklamalar ve değinilmeyen lisans tamamlama ve kreş hakkı gibi konular nedeniyle 14 Mart Tıp Bayramı'nda hayal kırıklığı yaşadıklarını savunan Yanık, "Sayın Başbakan tarafından müjde olarak açıklanan nöbet ücretlerinde yüzde 50 oranında artışı, çalışanlar olarak memnuniyetle karşılıyoruz. Nöbet ücretleri dışında sağlık çalışanları olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz yıpranma payı ve ek ödemelerinin emekliliğe yansıması konularında ise Sağlık Bakanlığı yetkililerinin Sayın Başbakanı yanılttığı ortadadır. Sağlık çalışanlarına müjde denilerek yapılan açıklamalar, Sağlık Bakanlığının sınıfta kaldığını göstermiştir" diye konuştu.

Yanık, sendikanın düzenlediği programa katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın, "sizler umudun adısınız" diyerek onurlandırdığı sağlık çalışanlarının, yıpranma payı, lisans tamamlama ve kreş konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği sözlerin, Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yerde bırakıldığını üzülerek gördüklerini öne sürerek, şunları kaydetti:

"Sağlık-Sen olarak taleplerimizin olduğu kadar verilen sözlerin hayata geçmesi konusunun da takipçi olmaya devam edeceğiz. Üyelerimize ve bütün sağlık çalışanlarımıza verdiğimiz sözün arkasındayız. 2015 yılı bütün sağlık çalışanları için yıpranma payı yılı, ek ödemelerin emekliliğe yansıtıldığı yıl olacaktır. 2015 yılı, lisans tamamlama eğitim ve öğretimlerinin başladığı yıl olacaktır. Bizler Sağlık Sen üyeleri olarak bugün işimize sahip çıktığımız ve işimizi bırakmadığımız gibi hedefe ulaşana dek bu işin peşini de asla bırakmayacağız."