Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güven:

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güven:
Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güven:
- "Karadeniz bölgesinde kıyı şeridindeki liman ve balıkçı barınaklarında bulunan 12 metre altındaki balıkçı teknelerinin envanteri çıkarılacak"

SAMSUN (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Karadeniz bölgesinde kıyı şeridindeki liman ve balıkçı barınaklarında bulunan 12 metre altındaki balıkçı teknelerinin envanterinin çıkarılacağını bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde envanter çalışması konusunda toplantı yapıldı. Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Güven, Samsun Sinop Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Osman Parlak, Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Karadeniz Bölge Koordinatörü Ali Çankaya ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü İcabi Çağan katıldı.

Burada konuşan Güven, balıkçıların envanterin çıkarılması konusunda çalışma başlattıklarını söyledi.

Türkiye 'de balıkçı filosunun büyük kısmını 12 metreden küçük balıkçı teknelerinin oluşturduğunu, buna karşın avın yüzde 90'ını gırgır ve trol balıkçı teknelerinin elde ettiğini vurgulayan Güven, "Buna av gücü diyoruz. İlk olarak akla gırgır ve trol teknelerinin sayısal değerleri değil, teknelerin teknolojik donanımları geliyor. Bunun yanında kıyı balıkçılığıyla uğraşanlar 12 metreden küçük teknelerin av gücü ve dolayısıyla doğal stoklara baskısı söz konusudur. Bu baskı tam olarak bilinmemektedir. Kıyı balıkçılığında en çok kullanılan av araçları uzatma ağlarıdır" dedi.

Uzatma ağlarının yapısı ve kullanım şekillerinin bölgeden bölgeye ve türden türe farklılık gösterdiğine işaret eden Güven, şunları kaydetti:

"Yer, zaman , hedef, tür çevresel faktörlere bağlı olarak farklı özelliklere sahip uzatma ağları kullanılmaktadır. Kıyı balıkçılığında kullanılan uzatma ağlarının miktarı ve dolayısıyla doğal stoklara etkisi konusunda yapılan çalışmalar ihtiyaçlara yeterince cevap vermemektedir. Su ürünleri stoklarının korunması, sürdürülebilir kullanımı ve yönetiminde doğru karar ve sağlıklı politikalar üretilebilmesi için uzatma ağlarının teknik ve yapısal özelliklerinin ve balıkçılık eforunun bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu amaçla Karadeniz bölgesinde kıyı şeridindeki liman ve balıkçı barınaklarında bulunan 12 metre altındaki balıkçı teknelerinin envanteri çıkarılacak."