Samsun İstihdam Kariyer Buluşması ve Öğrenme Şenlikleri

Samsun İstihdam Kariyer Buluşması ve Öğrenme Şenlikleri
Samsun İstihdam Kariyer Buluşması ve Öğrenme Şenlikleri
- Şenlikler kortej yürüyüşüyle başladı

SAMSUN (AA) - Samsun'da Samsun İstihdam Fuarı (SAMİF 15) kapsamında Samsun İstihdam Kariyer Buluşması ve Öğrenme Şenlikleri, kortej yürüyüşüyle başladı.

Ulugazi Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki kortej yürüyüşüne katılanlar bando eşliğinde şenliğin yapılacağı alana geldi.

Burada konuşan Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, etkinliklere destek verenlere teşekkür ederek, "İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İŞKUR Müdürlüğümüz, belediye başkanlıklarımızın, ticaret odamızın, sanayi odamızın destek ve yardımlarıyla bu güzel şenliği oluşturduk. Bu şenlik bu sene ilk defa iki kurumun farklı bir etkinliği birleştirmesiyle gerçekleşiyor. İŞKUR Müdürlüğümüz insan kaynakları ve istihdam fuarını her yıl düzenlemekteydi. Milli Eğitim Müdürlüğümüz de 1967 yılında başlayan İlköğretim Haftası, okuma yazma etkinliklerini daha sonra hayat boyu öğrenme genel müdürlüğünün kurulmasıyla öğrenme şenliğine çevirmiştir. Bu iki kurumumuzun, bu iki şenliği bu sene ilk defa valiliğimizin de teşvikiyle burada gördüğünüz şenlik alanında icra edilecektir. Burada gerçekten çok güzel hazırlıklar yapılmış, hepsi gezmeye ve görmeye değer nitelikte. Tüm Samsun halkının bunu görmesi lazım diye düşünüyorum. Gerçekten kaçırılmayacak, seyrine doyulmayacak eserler var. Bunları herkesin görmesi gerekir diye düşünüyorum. Bu güzel etkinliği hazırlayan ve katı veren kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Uğur Ergin de öğrenmenin hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak öğrenme şenlikleri ile öğrenmenin aslında ne kadar ilgi çekici ve eğlenceli olduğunu vurgulamak, öğrenmenin hayat boyu devam eden bir süreç olduğu konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bu neden bireylerin şenlik süresince öğrenme faaliyetlerine aktif katılmasını beklemekteyiz. Öğrenme şenliklerinin bir diğer önemli boyutu ise şehirlerimizde ortak çalışma kültürünün güçlendirilmesine ve eğitim faaliyetlerinin daha fazla tanıtılmasına katkı sağlamasıdır. Kamu, yerel yönetim, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve firmalar arasında birliği ve koordinasyonun artırılmasına, ortaklar arasında iş birliği yolu ile yeni bakış açısı ve deneyimler kazanılmasına yardımcı olunması bizleri 2023 yolunda umutlandırmakta ve heyecanlandırmaktadır."

Etkinliğin şenlik havası içinde geçmesini dilediklerini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Girgin, şöyle konuştu:

"Zaten adından belli öğrenme şenlikleri. İnşallah bir şenlik havası içerisinde insana vurgu yapmak istiyoruz. Öğrenmeye vurgu yapmak istiyoruz. İnsandan ümit kesilmemesi gerektiğine vurgu yapıyoruz. Her yaşta öğrenecek bir çok şeyin var olduğuna inanıyoruz. Hepimizin öğrenmeye muhtaç olduğuna dikkat çekmek istiyoruz. Katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Ayrıca bugün çocuklarımızın daha hareketli bir yaşam sürmeleri, obeziteden korunmaları, kronik rahatsızlıklardan korunmaları için 300 bisiklet de dağıtacağız. İl Halk Sağlığı Müdürlüğümüze de teşekkür ediyoruz."

Etkinlikte, Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün imzaladığı protokolle 300 bisiklet okullara verilecek.

Törende temsili olarak ilçelerdeki bazı okul müdürlerine bisikletler teslim edildi.