Samsun'da "Hürrem Sultan" balesi sahnelendi

Samsun'da "Hürrem Sultan" balesi sahnelendi
Samsun'da "Hürrem Sultan" balesi sahnelendi
- Samsun Devlet Opera ve Balesi, "ilk özgün Türk bale yapıtı" unvanına sahip "Hürrem Sultan"ı sanatseverlerle buluşturdu

SAMSUN (AA) - Samsun Devlet Opera ve Balesi, iki perdelik "Hürrem Sultan" balesini Samsunlu sanatseverlerle buluşturdu.

Samsun Devlet Opera ve Balesi sahnesinde seyirciyle buluşan, müzikleri Nevit Kodallı'ya, koreografisi Oytun Turfanda'ya ait bale, yoğun ilgi gördü.

Orkestra şefliğini Murat Kodallı'nın yaptığı, Oktay Keresteci ve Deniz Olgay Yamanus'un sahneye koyduğu balenin dekoru Efter Tunç, kostümleri Serdar Başbuğ ve sahne ışıkları ise Oğuz Murat Yılmaz'a ait.

Osmanlı İmparatorluğunu en geniş sınırlarına ulaştıran Kanuni Sultan Süleyman ile eşi Hürrem Sultan arasında geçen, dönemin olaylarını konu alan, Hürrem Sultan'ın kendi oğullarını imparatorluğun başına geçirmek için yaptığı entrikaların sergilendiği bale, Türk bale sanatları tarihinin ilk iki perdelik balesi olma özelliğini de taşıyor.

İlk kez 1977 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesinde sahnelenen "Hürrem Sultan",  İstanbul , İzmir ve Mersin Devlet Opera ve Balesinin ardından Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından da sahneye konulmuş oldu.

"Hürrem Sultan" balesi, 19 Ekim Pazartesi ve 12 Kasım Perşembe günleri saat 20.00'de yeniden seyirci ile buluşacak.