Samsun'da kültür sanat

Samsun'da kültür sanat
Samsun'da kültür sanat
- İstanbul Devlet Tiyatrosu, "Nice Yıllara" adlı oyununu Samsunlu sanatseverlerin beğenisine sunacak - Samsun Devlet Opera ve Balesi, "Keşanlı Ali Destanı" müzikali ve "Fındıkkıran" balesini sahneleyecek

SAMSUN (AA) -  İstanbul Devlet Tiyatrosu, "Nice Yıllara" adlı oyununu Samsunlu sanatseverlerin beğenisine sunacak. 

Tuncay Özinel'in yazdığı, Göksel Kortay'ın yönettiği oyunun dekor ve giysi tasarımı Medina Yavuz Almaç, ışığı ise Önder Ay'a ait.

Defne Yalnız'ın rol aldığı tek kişilik oyunda, doğum gününü yalnız kutlama telaşında olan bir aktrisin yaşamı ve yalnızlığı anlatılıyor.

Oyun, 24-25 Mart tarihlerinde saat 20.00'de Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Büyük Salon'da tiyatroseverlerle buluşacak.

- "Keşanlı Ali Destanı"

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Haldun Taner'in önemli eserlerinden Keşanlı Ali Destanı'nı sahneleyecek. 

Gecekondu mahallesi Sineklidağ'ın kendine bir kahraman ve bir destan yaratmasının hikayesini sisteme, sosyal yapıya, bireye, siyasete ve hukuk düzenine eleştirel gerçekçi bir yaklaşım getirerek ele alan Keşanlı Ali Destanı'nı rejisör Melih Öztürk sahneye koyuyor.

Orkestra şefliği Kıvanç Tepe tarafından gerçekleştirilen oyunun dekor tasarımı Hakkı Kandır'a, kostüm tasarımı Aydan Çınar'a ait. Eserin koro şefliğini Mikhail Iskrov üstlendi. Koreografisi Seda Ayvazoğlu tarafından yapılan eserin ışık tasarımı ise Murat Yılmaz'a ait.

Keşanlı Ali Destanı'nda Keşanlı Ali rolünde Kıvanç Uğraşbul yer alırken, Arsen Tekinmirza ise Zilha rolünü canlandırıyor.

Müzikal, 23 Mart Pazartesi günü saat 20.00'de AKM Büyük Salon'da sahnelenecek.

- "Fındıkkıran" balesi

Samsun Devlet Opera ve Balesi, "Fındıkkıran" balesini de Samsunlu izleyicilerle buluşturacak.

Dünya klasikleri arasında önemli bir yer tutan Çaykovski'nin ünlü "Fındıkkıran" balesinin orkestra şefliğini Bujor Hoinic ve Kıvanç Tepe yapıyor. 

Bale, 21-26 Mart tarihlerinde saat 20.00'de AKM Büyük Salon'da sunulacak.