"12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü"

"12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü"
"12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü"
- Şanlıurfa'da yürüyüş düzenlendi

ŞANLIURFA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar  İl Müdürlüğünce "12 Haziran Dünya  Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü" etkinlikleri kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Alişelli Parkı'nda toplanan çocuklar ve müdürlük çalışanları, üzerinde "Çocuk işliğine son, çocukların çalışmasına hayır, çalışmak değil eğitim istiyoruz" yazılı dövizler taşıyarak sloganlar eşliğinde Şair Nabi Kültür Merkezi'ne kadar yürüdü.

İl müdürü Murat Demirkol, burada yaptığı konuşmada, toplumsal duyarlılık oluşturmayı, kişi ve kurumlara sorumluluklarını hatırlatmayı, çocukların eğitim hayatının dışında sağlıksız ve istismara açık bir ortamda çalıştırılmasını önlemeyi amaçladıklarını söyledi.

Çocuklar için en iyi ortamın eğitim kurumları ve akrabalarının yanı olduğunu ifade eden Demirkol, "Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü'nün bundan sonraki günlerde çocukların emeklerinin sömürüldüğü, güçlerinin üstünde çalışma ortamına sevk edildiği günler olmaktan çıkarılıp kendilerine yakışır bir ortamda hayatlarını sürdürecekleri güzel bir güne dönüşmesini hedefliyoruz" dedi. 

Demirkol, Türkiye genelinde 200 binin üzerinde çocuk işçisi olduğunu sözlerine ekledi.