16 ilin baro başkanı Şanlıurfa'da buluştu

16 ilin baro başkanı Şanlıurfa'da buluştu
16 ilin baro başkanı Şanlıurfa'da buluştu
- Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan illerin baro başkanları, Şanlıurfa Barosu'nun ev sahipliğinde bir araya geldi

ŞANLIURFA (AA) - Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan 16 ilin baro başkanları, Şanlıurfa Barosu'nun ev sahipliğinde buluştu.

Kentteki bir otelde buluşan Şanlıurfa, Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Diyarbakır , Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Van ve Kars-Ardahan bölge baro başkanları, yaptıkları toplantının ardından basın açıklaması yaptı.

Baro başkanları adına basın açıklaması yapan Şanlıurfa Baro Başkanı Hikmet Delebe, barış sürecinin güçlenerek devam etmesi gerektiği, tarafların üzerinde mutabık kaldığı mahremiyete helal gelmeyecek, toplumun ümitlerini diri tutacak şekilde aydınlatılması gerektiğini söyledi.

Sürecin başından bu yana hasta tutsaklar konusunda düzenlemeler yapılmadığını ifade eden Delebe, şunları kaydetti:

"Kobani protestoları ile başlayan ve yer yer devam eden olaylarda toplumdaki siyasal, sosyal ve yaşam biçimine dair farklılıkların bir çatışma gerekçesi olarak kullanılmamasının oldukça ciddi sorunlara sebebiyet vereceği, maalesef bir kez daha acı bir şekilde tecrübe edilmiştir. Bu bağlamda çözüm süreci ile başlayan barış arayışlarının bölgemizde yaşayan tüm farklılıkları da kuşatacak şekilde iç barışı temin eden bir hassasiyetle yürütülmesi gerekmekledir."

Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yönelik silahlı saldırıyı kınadıklarını belirten Delebe, ''Çoğunluğu sivillerden oluşan kişilerin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı kınıyoruz. Yaşam, inanç, düşünce ve ifade özgürlüğü birbirlerinin içine ikame edilemeyecek haklardır. Bu bağlamda saldırı sonrasında özellikle yaşanan tedirginlik büyük oranda Müslüman nüfus barındıran Avrupa 'da İslamofobik saldırı ve yaklaşımlara karşı hassas olunması gerekiyor" dedi.