18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- Şanlıurfa ve ilçelerinde tören düzenlendi

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Şehitlik Anıtına çelenk konulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Çanakkale şehitleri anısına saygı atışı yapılmasını ardından, alanda bulunan mezarlara karanfiller bırakıldı.

Törene, Vali Vekili Meral Uçar, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, Jandarma Alay Komutanı Albay Selman Kömürcü, merkez ilçe Belediye Başkanları, gaziler ve şehit yakınları katıldı.

- Ceylanpınar

Ceylanpınar'da Hükümet Konağı önündeki törende ise Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. 

Daha sonra Cumhuriyet İlkokulu'nda devam eden programda öğrenciler, günün anlam ve önemini anlatan şiirler okudu.

Programa, Kaymakam Ahmet Karatepe, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ahmet Uzun , Belediye Başkanı Menderes Atilla, Emniyet Müdürü Öner Ağrıdağ ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

- Akçakale

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü nedeniyle Akçakale ilçesinde şehitler törenlerle anıldı.

Hükümet Konağı önündeki tören, Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

 Törene, Kaymakam Eyüp Fırat, Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, 2. Hudut Tabur Komutanı Piyade Binbaşı Gürkan Işıl, kamu kurum kuruluşlarının amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve gaziler katıldı.

Yüzbaşı Ufuk Devam'ın günün anlam ve önemini anlatan konuşmasının ardından öğrencilerin okuduğu şiirlerle tören sona erdi.

- Siverek

Siverek ilçesinde Şirinkuyu Mahallesindeki Şehitlikte düzenlenen tören ise Kaymakam Hamza Erkal'ın, çelenk koymasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Topçu Üsteğmen Aydın Babaoğlu, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Şeref defterini imzalayan Erkal ve beraberindekiler şehitlerin mezarlarına karanfil bırakıp dua etti ve şehitliğe çam fidanı dikti.

Endüstri Meslek Lisesi konferans salonunda devam eden programa, Kaymakam Hamza Erkal, Belediye Başkanı Resul Yılmaz, 107. Topçu Alay Komutanı Kurmay Albay Abdullah Özkantar, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yeşil ile kamu kurum kuruluşlarının amirleri katıldı.