65'inde baba oldu, evladı için Türkiye'ye sığındı

65'inde baba oldu, evladı için Türkiye'ye sığındı
65'inde baba oldu, evladı için Türkiye'ye sığındı
- Çok istemesine rağmen ancak 65 yaşında baba olabilen Suriyeli Mahmud Ali, 5 yaşındaki evladını savaşta kaybetmemek için ülkesinden kaçıp Türkiye'ye geldi - Mahmud Ali: - "Çatışmalar yoğunlaşınca, doyamadığım evladıma bir şey olmaması için ailemi alıp 6 ay önce Türkiye'ye sığındık"

ŞANLIURFA (AA) - HALİL FİDAN - Çok istemesine rağmen 65 yaşında baba olabilen Suriyeli Mahmud Ali, 5 yaşındaki oğlu Abdurrahman'ın geleceği için ülkesindeki iç savaştan kaçarak  Türkiye 'ye sığındı.

Rakka'ya bağlı Tel Abyad'da çatışmaların yoğunlaşması üzerine yaklaşık 6 ay önce Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine ailesiyle gelen Ali (70), AA muhabirine yaptığı açıklamada, tedavi olmalarına rağmen ilk eşinden çocuğu olmadığını, bunun üzerine eşinin rızasıyla 60 yaşında ikinci kez evlendiğini söyledi.

Suriye 'deki iç savaş başlamadan kısa bir süre önce 65 yaşındayken "babalık duygusu"nu tattığını dile getiren Ali, "Eşimle çocuğumuz olması için tedavi gördük ancak nasip olmadı. Sonra ben evlenmeye karar verdim. Eşim de kabul etti. Evlendim ama 3-4 yıl evladımız olmadı. Daha sonra eşimin hamile olduğunu öğrendiğimde dünyalar benim oldu, çok şükür Rabbim bir erkek evlat nasip etti" diye konuştu.

Mahmud Ali, çocuğunu kucağına alınca yaşadığı duyguyu "Hayatta ilk kez bu kadar mutlu olmuştum" sözleriyle anlattı, evladı için adak kurbanı kestiğini belirtti.

İlerleyen yaşına rağmen, oğluyla tıpkı bir çocuk gibi oynadığını ifade eden Ali, Abdurrahman'ın mutlu olması için elinden gelen her şeyi yaptığını dile getirdi. 

Çocuğunun doğumunun ardından kısa bir süre sonra Suriye'de çatışmaların başladığını anlatan Ali, "Başta bizim bölgede bir sıkıntı yoktu. Sonrasında çatışmalar yoğunlaşınca, doyamadığım evladıma bir şey olmaması için ailemi alıp 6 ay önce Türkiye'ye sığındık" dedi. 

- "Baba olmak harika bir duygu" 

Ülkesini çok özlediğini ve oğlunu orada büyütmek istediğini dile getiren Ali, ancak savaşın buna mani olduğunu söyledi. Mahmud Ali, en çok oğlu için yaşamak istediğini vurgulayarak, "Baba olmak harika bir duygu. Oğlumun bir gülümsemesi bütün dertleri unutturuyor ancak sorumluluğu da bir o kadar çok. Başıma bir şey gelse ona ne olacak diye düşünmekten uyuyamıyorum. Sonuçta bir tarafta savaş var diğer yandan yaşlandık, hayırlısı, Allah büyük" diye konuştu.