Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Başkanı Öztatar:

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Başkanı Öztatar:
Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Başkanı Öztatar:
- "Ticari uyuşmazlıkların çözümünde arabuluculuk sistemi kullanılmaktadır"

ŞANLIURFA (AA) - Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, ticari uyuşmazlıkların çözümünde arabuluculuk sisteminin kullanıldığını söyledi. 

Öztatar, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin'i ziyaretinde, arabuluculuk sisteminin gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir çözüm yöntemi olduğunu vurguladı. 

Tüm ülke modellerini dikkate alınarak hazırlanan sistemin  Türkiye 'de kısa bir süre önce faaliyete geçirildiğini anımsatan Öztatar, aralarında uyuşmazlık bulunan kişilerin mahkemeye gitmeden de hukuki yolla sorunlarını çözebileceğini  dile getirdi.

Sistemin, davaların uzun sürmesi ve mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla hayata geçirildiğini anlatan Öztatar, şöyle konuştu:

''Arabuluculuk, tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı tarafsız bir üçüncü kişi yardımıyla mahkemeye gitmeden kullanabilecekleri en etkin yöntemdir. Bu aynı zamanda ticari konularda da tarafların işini kolaylaştırmaya yönelik bir mekanizmadır. Dolayısıyla ticari uyuşmazlıkların çözümünde arabuluculuk sistemi kullanılmaktadır."

Ertekin de arabuluculuk hizmetinin, uyuşmazlık konularının kısa sürede sonuçlandırılmasına katkı sunduğunu söyledi.

Bu arada ziyarette, oda binasına arabuluculuk merkezinin kurulmasına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.