AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nebati, Şanlıurfa'da

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nebati, Şanlıurfa'da
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nebati, Şanlıurfa'da
-Nebati: - "(Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitingleri) Halkın iradesiyle gelmiş bir Cumhurbaşkanı'nı şikayet edebilecek bir konuma getirmek ancak tipik Türkiye'deki muhalefet partilerinin düsturlarından bir tanesidir" - "(Van'daki musluk görselleri) 'Bunu mu görmek istiyorsun' diyerek musluklardan kan akan resimleri göstermek, aslında çok açıkça bir tehditle Güneydoğu'daki vatandaşlarımızı tahrik etmektedirler"

ŞANLIURFA (AA) -  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın mitinglerine yönelik eleştirilere ilişkin, "Halkın iradesiyle gelmiş bir Cumhurbaşkanı'nı şikayet edebilecek bir konuma getirmek ancak tipik Türkiye 'deki muhalefet partilerinin düsturlarından bir tanesidir" dedi.

Nebati, Şanlıurfa'daki seçim çalışmaları kapsamında Hayrat Vakfı İl Temsilciliğini ziyaret ederek, buradaki vatandaşlarla bir araya geldi.

Vakfın çalışmalarını yakından takip ettiğini ifade eden Nebati,  vakıf bünyesinde verilen Osmanlıca kurslarını önemsediğini söyledi.

Nebati, Osmanlıca sayesinde insanların hem Arapça hem de Kur'an-ı Kerim öğrenme fırsatı yakaladığına değinerek, imkanı olan diğer sivil toplum kuruluşlarına da aynı kursu açmalarını önerdi.

Gazetecilerin, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın gezi programlarını eleştirmesine ilişkin sorusu üzerine Nebati, şu yanıtı verdi:

"Cumhurbaşkanlığına ayrılmış bir bütçe var. Bu yasalar çerçevesi içerisinde meclisten geçirilmiş bir bütçedir. Cumhurbaşkanı gittiği ve dolaştığı ister ulusal, uluslararası her türlü çalışmasını kendisine ayrılmış bütçeden karşılar. Bu çok net, normal ve doğal bir durumdur. Bugün nasıl ki bir başbakan veya hükümet, Türkiye Cumhuriyeti adına gittiği her yerde bu bütçeyi kullanabiliyorsa, bir vali, bir belediye başkanı, kendisine ayrılmış bir bütçeyle gezilerini gerçekleştirebiliyorsa, bu da normaldir. HDP'nin büyükşehir belediyeleri, gezileri acaba nereden yapıyor, programları kim adına yapıyor. Halkın seçtiği, seçmen iradesi ile büyükşehir belediye başkanı oldular. Masrafları da kendi belediyeleri tarafından karşılamaları doğal. Halkın iradesiyle gelmiş bir Cumhurbaşkanı'nı şikayet edebilecek bir konuma getirmek ancak tipik Türkiye'deki muhalefet partilerinin düsturlarından bir tanesidir."

Nebati, Demirtaş'a, "Siz gezilerinizi Selahattin Demirtaş olarak mı yapıyorsunuz yoksa HDP'nin Eş Genel Başkanı olarak mı? " diye sorarak, "Büyükşehir belediye başkanlarınızın, büyükşehir belediye bütçesinden yaptığı harcamaları doğal karşılıyorsunuz da Cumhurbaşkanımızın harcamalarını niye doğal karşılamıyorsunuz? Bunu da ben soruyorum. Bu Türkiye'deki tipik bir muhalefet hastalığının tezahürüdür" dedi.

Demirtaş'ı ve HDP'yi aklı selim davranmaya davet eden Nebati, küçük işlerle uğraşmalardan vazgeçmesini istedi. Nebati, Cumhurbaşkanı'nın her türlü organizasyonu yapabilme hürriyetinin bulunduğunu ifade etti.

- "O musluktan akan kan, kimin acaba?"

Nebati, Van'da üzerinde kan akan musluk görsellerini de eleştirerek, söz konusu görsellerin AK Parti ile diğer partiler arasındaki duruş farkını gösteren vahim bir örnek olduğunu söyledi.

Görsellerin açık bir tehdit unsuru olduğunu vurgulayan Nebati, şöyle devam etti:

"Bir parti, bir belediye ya da bir kişi musluklarından kan akan bir afişle ilana çıkıyorsa, aslında bu zihinsel dünyanın dışa vurulmasından başka bir şey değildir. Demek ki onların iç dünyalarında kan, gözyaşı, bomba, öldürme, tehdit, şantaj gibi insanlığın asla kabul edemeyeceği düşüncelerin hakim olduğunu göstermesi açısından bu tablo vahim. O musluktan akan kan, kimin kanı acaba? Kürdün kanı mı, Türk'ün kanı mı, Arap'ın kanı mı, Alevi'nin kanı mı, Sünni'nin kanı mı, Yezidi'nin kanı mı? Bizce insan kanı. Kan, bu kadar hafif olamaz. Bizim için her insanın kanı değerlidir. Can ve mal güvenliği elzemdir. Bu konu da hiçbir taviz verilemez. 'Bunu mu görmek istiyorsun' diyerek musluklardan kan akan resimleri göstermek, aslında çok açıkça bir tehditle Güneydoğu'daki vatandaşlarımızı tahrik etmektedirler. Vatandaşımız kendi sağduyusuyla oyunu kullanacaktır. Bizim musluklarımızdan, barış, güzellik, birlik ve kardeşlik akar."

Nebati, bölge halkının devlete güvenini sürdürmesi gerektiğini belirterek, kamu otoritesini her yerde kendisini göstermeye devam edeceğini vurguladı.

Vatandaşlardan tehditlere boyun eğmemelerini isteyen Nebati, manipülasyonlara karşı da  parti olarak teyakkuzda olacaklarını kaydetti.