AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nebati, Şanlıurfa'da:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nebati, Şanlıurfa'da:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nebati, Şanlıurfa'da:
- "Aile hukukunu ve birlikteliğini yeni baştan kurduk. Önceden kocası ölen kadın geçimini sağlayamayınca evlenmeye mecbur kalırken, şimdi devlet 'sen dulsan, ben sana bakacağım, 65 yaşın üstündeysen ben sana bakacağım' diyerek dul ve yaşlılara sahip çıkıyor"

ŞANLIURFA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati, "Aile hukukunu ve birlikteliğini yeni baştan kurduk. Önceden kocası ölen kadın  geçimini sağlayamayınca evlenmeye mecbur kalırken, şimdi devlet 'sen dulsan, ben sana bakacağım, 65 yaşın üstündeysen ben sana bakacağım' diyerek dul ve yaşlılara sahip çıkıyor" dedi.

Nebati, Şanlıurfa'daki temasları kapsamında ziyaret ettiği Karaköprü Belediyesi Kadın Meclisi Toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarı öncesindeki dönemlerde kadınların çok sıkıntı çektiğini belirtti.

Başı örtülü bir kadının TBMM'den ve Türk vatandaşlığından atılarak milletvekilliğinin düşürüldüğü dönemlerin geride kaldığını söyleyen Nebati, mecliste başörtülü 6 milletvekilinin bulunduğunu ifade etti.

Nebati, AK Parti açısından kadının başının açık ya da kapalı olmasının fark etmediğini vurgulayarak, "Önemli olan kadının kendi özgür düşüncesiyle inançlarına uygun bir şekilde yaşamasıdır. O yaşantısına sokakta da devam edebilmesidir. Evinden dışarıya nasıl çıkıyorsa bunu bir kamu kurumunda da dilediği şekilde yaşamasıdır. İnşallah bu seçimlerin ardından birçok başı örtülü ve açık olan kadın kardeşimiz Meclis'te görev alacak" diye konuştu.

Eski Türkiye 'nin başörtülü kızların okula gidemediğini, başlarından örtülerin çekildiği, ikna odalarında başörtülerinin alınmaya çalışıldığını ifade eden Nebati, Türkiye'nin kadınlar konusunda acı tecrübelere sahip olduğunu dile getirdi.

Nebati, yaşlı kadınların bakımlarına büyük önem verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"En önemlisi de kardeşin kardeşe 'şu anneme ben çok baktım, biraz da sen bakar mısın' dediği dönemlerden, 'sen anneme çok baktın, biraz da ben bakayım' dediği yıllara geldik. Artık devlet, 'sen annene bakarsan, ben sana maaş ödeyeceğim' diyor. Önceden bez, ilaç hatta bir lokma yiyecek parası bulamayan evladın annesinin birçok ihtiyacının karşılandığı gibi bir de bakım parası veriliyor. Aile hukukunu ve birlikteliğini yeni baştan kurduk. Önceden kocası ölen kadın geçimini sağlayamayınca evlenmeye mecbur kalırken, şimdi devlet 'sen dulsan, ben sana bakacağım, 65 yaşın üstündeysen ben sana bakacağım' diyerek dul ve yaşlılara sahip çıkıyor."