AK Parti Şanlıurfa 5. Olağan İl Kongresi

AK Parti Şanlıurfa 5. Olağan İl Kongresi
AK Parti Şanlıurfa 5. Olağan İl Kongresi
- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik: - "(Çözüm süreci) Eğer bazı hakları vermek gecikiyorsa, bunun sebebinin elde silah olmasından kaynaklandığını artık bütün Güneydoğu'daki vatandaşlarımızın görmesi gerekiyor"

ŞANLIURFA (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çözüm sürecine ilişkin "Eğer bazı hakları vermek gecikiyorsa, bunun sebebinin elde silah olmasından kaynaklandığını artık bütün Güneydoğu'daki vatandaşlarımızın görmesi gerekiyor" dedi.

Bakan Çelik, AK Parti Şanlıurfa 5. Olağan İl Kongresinde, partisinin şu ana kadar girdiği 9 seçimden de başarıyla çıktığını anımsattı.

AK Parti'deki hizmet anlayışının ''Ben değil, biz'' odaklı olduğunu ifade eden Çelik, milletin desteğini alarak Türkiye'nin kalkınmasını sürdürmek istediklerini söyledi.

Partisinin tapusunun milletin elinde olduğunu vurgulan Çelik, ''AK Parti, milletle iç içedir, milletin ta kendisidir. Birilerinin tapusu, CHP 'nin tapusu  Kemal Kılıçdaroğlu 'nda olabilir, MHP 'nin tapusu  Devlet Bahçeli 'de olabilir, HDP'nin tapusu dağda veya adada olabilir ama AK Parti'nin tapusu Türk milletindedir, Şanlıurfalılardadır'' diye konuştu.

Partisinin 2015 seçimlerinde de başarılı olacağına inandığını dile getiren Çelik, siyasete kalite gelmesi için tüm partilerin Türkiye genelinde siyaset yapması gerektiğini belirtti.

- Çözüm süreci

Çelik, çözüm sürecine milletin iyi sahip çıkması gerektiğini belirterek, "Silah tüccarlarına ve uyuşturucu baronlarına 'dur' demek zorundayız" dedi.

Kan üzerinde siyaset yapmak isteyenlerin mutlaka durdurulması gerektiğini ifade eden Çelik, birlik ve beraberlikle ülkenin kalkındırılması gerektiğini dile getirdi.

Kandan artık vazgeçin çağrısında bulunan Çelik, şöyle devam etti:

"Kan dökmek bize pahalıya patladı. Türk'e bir faydası yok Kürt'e bir faydası yok, bu ülkeye bir faydası yok. Artık ter dökelim ve bu memleketi kalkındıralım değerli kardeşlerim. Yine sesleniyorum elinde silah olanlara verilen haklar var, birçok haklar verildi vatandaşlarımıza. Bu haklar verilmesi gerektiği haklar olduğu için verildi. Silah olmasaydı bu hakların daha önce verileceğini özellikle burada ifade etmek istiyorum. İşin içinde silah olmasa insanların doğuştan elde ettikleri hakları verme konusunda AK Parti iktidarının hiçbir çekincesi yoktur. Eğer bazı hakları vermek gecikiyorsa, bunun sebebinin elde silah olmasından kaynaklandığını artık bütün Güneydoğu'daki vatandaşlarımızın görmesi gerekiyor. Eskiden bu arkadaşlar şikayet ederdi, 'ceberut bir devlet var, devlet baskı yapıyor, bu devlet baskı yaptığı için biz de isyan ediyoruz' diye. Başta da karşıydık ama şimdi görüyoruz ki elini uzatan bir devlet, sorun çözen bir devlet var ama buna karşı Kürt'e zulmeden, kendi yurttaşı var. Bunu kabul etmek mümkün değil. Onun için millet olarak uyanık olup bu büyük oyunu bozmak durumundayız. Kardeşliğimizi bütün dünyaya haykırmak zorundayız.''

Her din ve inanca saygı duyduklarını ifade eden Çelik, dağlarda, ovalarda halk ağıtları değil, halk türküleri yankılansın diye mücadele ettiklerini kaydetti.

Türkiye'de barışı ve kardeşliği sadece AK Parti kadrolarının sağlayacağına inandığını dile getiren Çelik, diğer siyasi partilerin dengesinin bozulduğu üzülerek gördüğünü vurguladı.

Sorunların çözümünün sağlanması için daha geniş kitlelerin desteğine ihtiyaç duyduklarına işaret eden Çelik, herkesin AK Parti'deki birlik ve beraberliği daha da güçlendirmesi için gayret etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.