ANALİZ - "Demografik mühendisliğe soyunan PYD savaş suçu işliyor"

ANALİZ - "Demografik mühendisliğe soyunan PYD savaş suçu işliyor"
ANALİZ - "Demografik mühendisliğe soyunan PYD savaş suçu işliyor"
- Suriye'nin kuzeyindeki Türkmen ve Arapları topraklarını terk etmeye zorlayan PYD'nin sivilleri hedef alması, savaş suçu sayılabilecek kanıtları ortaya koyuyor - Kürt gruplar, Tel Abyad bölgesinin demografik özelliklerinin kendilerini tehdit etme potansiyeli taşıması nedeniyle, açık şekilde Arap ve Türkmenlere yönelik tehcir politikası uyguladı - Bölgede birçok Arap ve Türkmen köyünü yakıp yıkan gruplar, aynı zamanda tehcir uyguladıkları sivillerin mallarına el koyup yağmaladı - SETA Orta Doğu Uzmanı Acun: - "Bu süreçte PYD açıkça savaş suçu işlemiş ve sivil unsurları hedef almıştır. Tel Abyad merkez ve kırsal nüfusunun büyük kısmı Arap ve Türkmenlerden oluşmaktayken, Kürt nüfus azınlığı teşkil etmektedir. Ancak PYD, tehcir politikası akabinde Kürt nüfusu bu bölgelere yerleştirerek, demografik bir mühendisliğe soyunmuştur"

ŞANLIURFA - AHMET CANER BAYSAL/HALİL FİDAN - Türkmen ve Arapları tehditle tehcire zorlayarak demografik mühendisliğe soyunan PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde hayata geçirmeye çalıştığı plan, savaş suçu sayılabilecek kanıtları ortaya koyuyor. 

Suriye'de 2011'de başlayan iç savaş, geçen süreçte etnik ve mezhepsel çatışma haline dönüştü. İlk başta "daha fazla demokrasi" diyen muhalifler ile Esed rejimini karşı karşıya getiren mücadele, Irak'ta yeşeren terör örgütü DAEŞ'in Suriye'deki saldırılarıyla bambaşka bir hal aldı.

Geçen yıldan itibaren Suriye'nin büyük bölümünü kontrol altına almaya başlayan DAEŞ'in Kobani'ye (Ayn el Arap) saldırısıyla oluşan süreç ise PYD açısından milat olarak değerlendirilebilir.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin yardımıyla DAEŞ'e karşı üstünlük sağlayan Kürt gruplar, Batı'dan aldıkları destekle Suriye'nin kuzeyinde bir devlet kurma hayallerini gerçekleştirebileceklerine inanmaya başladı. 

PKK 'nın Suriye uzantısı PYD, 2011 devrimi başlangıcında Esed rejimiyle muvazaalı bir iş birliği yaptı. Ülkedeki iç karşılıktan yararlanan PYD, Cezire, Ayn el-Arap ve Afrin bölgelerinde kanton olarak ifade ettikleri yerel yönetimler oluşturdu. PYD, bu bölgeler arasındaki coğrafi bütünlüğü sağlayabilmek ve bir kuşak oluşturabilmek adına, Tel Abyad bölgesini de DAEŞ ile mücadele görüntüsü altında ABD'nin desteğiyle silah kullanmadan ele geçirdi.

- Arap ve Türkmenlere yönelik tehcir politikası

Kürt gruplar, Tel Abyad bölgesinin demografik özellikleri kendilerini tehdit etme potansiyeli taşıdığı için açık şekilde Arap ve Türkmenlere yönelik bir tehcir politikası uyguladı. Bu bölgede birçok Arap ve Türkmen köyünü yakıp yıkan gruplar, aynı zamanda tehcir ettikleri sivillerin mallarına el koyup yağmaladı. 

PYD ve onun silahlı kanadı YPG'nin baskı ve tehdidinden kaçan yaklaşık 40 bin Türkmen ile Arap, yaklaşık 5 ay önce Türkiye 'ye sığınmak zorunda kaldı. Boşaltılan köy ve şehirlere ise Kürtler yerleştirildi. Haseke, Tel Abyad, Rasulayn bölgesinden ayrılmayan binlerce Türkmen ve Arap cezaevine konuldu.

Türkiye'ye gelemeyen binlerce masum insan ise Rakka ve Halep'e bağlı Mari bölgelerine adeta sürgün edildi. 

PYD'nin Türkmen ve Araplara yönelik saldırıları ise Uluslararası Af Örgütünce hazırlanan "Gidecek Yerimiz Yok" adlı raporla belgelendi. Savaş suçu sayılabilecek kanıtların ortaya konulduğu rapor, PYD'nin gerçek yüzünü bir kez daha gösterdi.

Halen Tel Abyad'ın kontrolünü elinde bulunduran PYD'nin, Türkiye'ye sığınan Türkmen ve Arapları Suriye'ye almaması da bölgede demografik mühendisliğe soyunduğunu açıkça gösteriyor. 

Her fırsatta yaşadıkları zulmü dile getirmeye çalışan ancak seslerini bir türlü duyuramayan Türkmen ve Araplar ise dünyanın artık bu zulme seyirci kalmasını istemiyor.

- "PYD'nin kurduğu angajman sürdürülebilir değil"

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Orta Doğu Uzmanı Can Acun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu anda uygun konjektör arayan PYD'nin, Cerablus-Azet hattını ele geçirmeyi hedeflediğini söyledi. 

PYD'nin, Cezire-Kobani ve Afrin kantonlarını birleştirme hayali olduğuna işaret eden Acun, şunları kaydetti:

"Böylelikle Irak'ta Sincar-Yarubiye hattından Afrin'e kadar uzanan bir alanı kontrol altına alacak, aynı zamanda Türkiye'nin Suriye ve Arap dünyasına erişimi kesmiş olacaklar. PYD ve ona bağlı YPG'nin ciddi zayıflıkları olduğunu da unutmamak gerek. Öncelikle ABD ve Esed rejimiyle içine girdiği ilişki, tamamen taktiksel. DAEŞ veya muhalifler güç kaybettiğinde her iki unsurun da PYD'ye ihtiyaçları kalmayacak. Dolayısıyla PYD'nin kurduğu angajman sürdürülebilir değil."

Acun, PYD'nin ihtiraslarıyla Kürt demografisinin uyumlu olmadığına dikkati çekti.

Bu tezini "devrim öncesi yüzde 7-8 civarındaki Kürt nüfusunun önemli kısmının sığınmacı durumunda olmasıyla" açıklayan Acun, PYD'nin kontrol etmek istediği alandakilerin önemli bir kısmının ise Arap ve Türkmenlerden oluştuğunu vurguladı.

PYD'nin, tehcir politikalarıyla bu bölgelerin nüfusunu değiştirmeye devam edemeyeceğini anlatan Acun, "Tüm kuzey sınır hattı Türkiye tarafından kontrol edildiği için askeri açından da geniş alanları elinde tutabilecek bir yeterliliğe sahip görünmüyorlar. Dolayısıyla PYD'nin bölgede uzun vadede önemli bir güç olarak ayakta kalabilmesi pek mümkün değil" ifadelerini kullandı.

- "DAEŞ ile mücadele görüntüsü"

PYD ve buna bağlı YPG'nin, DAEŞ ile mücadele görüntüsü çizdiğini dile getiren Acun, şöyle konuştu:

"Bu süreçte PYD açıkça savaş suçu işlemiş ve sivil unsurları hedef almıştır. Tel Abyad merkez ve kırsal nüfusunun büyük kısmı Arap ve Türkmenlerden oluşmaktayken, Kürt nüfus azınlığı teşkil etmektedir. Ancak PYD tehcir politikası akabinde Kürt nüfusu bu bölgelere yerleştirerek, demografik bir mühendisliğe soyunmuştur."

- "Bizi vatanımızdan ettiler"

Yurtlarından edilen Türkmen ve Araplar ise PYD'yi fırsatçılıkla suçluyor.

Yalan ve tehditlerle Suriye'den kovulduklarını anlatan sığınmacılar, Uluslararası Af Örgütünce hazırlanan raporun kendilerini umutlandırdığını belirtiyor.

PYD'nin masum rolünü çok iyi oynadığını ifade eden Suriyeliler, uğradıkları zulmün başka platformlar tarafından da kanıtlanmasını istiyor. 

Halen Şanlıurfa'da yaşayan Mehmet Halef, Tel Abyad'a bağlı Temma köyünde çiftçilik yaptığını söyledi.

Haziranda PYD'nin bölgeyi ele geçirmesi üzerine gece evlerinden kovulduklarını bildiren Halef, "Hava bombardımanı nedeniyle sürekli yer değiştiriyorduk. PYD gelince 'Köyümüze dönelim, evlerimizde yaşayalım' dedik ancak buna izin vermediler. Bizimle konuşmadılar, kim olduğumuzu dahi sormadılar. Sadece 'Çocuklarınızı da alın gidin' dediler. Bizi vatanımızdan ettiler. İnşallah dünya yaşadıklarımıza kayıtsız kalmaz ve bize bunu yaşatanlar hesabını verir" dedi.

Müktad Hafi de savaş uçaklarının ayrım yapmadan her tarafı bombaladığını, sonrasında gelen PYD güçlerinin burada yaşayan insanları kovduğunu ifade etti.

Bölgede özellikle belli grupların evlerinden sürüldüğünü kaydeden Hafi, "Yaşadığımız her taraf bombalarla yerle bir oldu. Sonrasında gelen silahlı gruplar bize 'Buradan gideceksiniz' dedi. Özellikle Sünnileri bölgede istemiyorlar. Masum insanları zorla evlerinden gönderdiler. Birçok insanı yurdundan ettiler. İnanıyoruz ki Allah bu zulmün sürmesine izin vermez" değerlendirmesinde bulundu.

Suriyeli Feyiz Mustafa, uçaklardan atılan bombalarla ev ve iş yerlerinin adeta "yerle bir olduğunu" dile getirdi.

Bombardımanın ardından gelen Kürt grupların, hayatta kalanları bölgeden sürdüğünü vurgulayan Mustafa, "Yaklaşık 4 ay önce Suluk kentinden geldik, gelmeden hemen önce 35 şehit verdik. Ama ölülerimizi toprağa veremeden bizi kovdular, karşı koyanlara ise işkence ettiler" diye konuştu.

Hüsso Cabir ise gelenlere karşı koyacak güçlerinin olmadığını belirterek, YPG'nin kendisine ait 300 koyuna el koyduğunu söyledi.