Annelere "bebek besleme" eğitimi

Annelere "bebek besleme" eğitimi
Annelere "bebek besleme" eğitimi
- Şanlıurfa'da Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından aile hekimleri, aile sağlığı personeli ve kadınlar eğitim verildi

ŞANLIURFA (AA) - Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, doğumdan sonraki ilk altı ayda yalnızca anne sütü tercihinin sağlıklı bir bebek yetiştirmede önemli kriterler olduğunu söyledi.

Yağcı, Halk Sağlığı Müdürlüğünce, kurumun konferans salonunda düzenlenen "Anne Sütünün Önemi" konulu seminerde, anne sütü ve bebeğin emzirilmesinin önemini anlattı.

Gebeliğin ilk gününden, bebeğin iki yaşını doldurmasına kadarki süreci kapsayan ilk bin günde anne ve bebeğin beslenmesinin, sağlıklı bir hayat sürdürülmesinde hayati önem taşıdığını belirten Yağcı, bebeğin mutlu bir geleceğe giden yolunun bilinçli bir anneden geçtiğinin altını çizdi.

Sağlıklı bir çevrede yaşama, dengeli beslenme, normal doğum ve doğumdan sonraki ilk altı ayda yalnızca anne sütü tercihinin sağlıklı bir bebek yetiştirmede önemli kriter olduğunu aktaran Yağcı: "Ek gıda döneminde fonksiyonel ve doğal ürünler kullanımı ve antibiyotiksiz yaşamın yanında anne sütüne devam edilmesi gerekiyor. Anne sütü olmadığı ya da yeterli gelmediği takdirde ise en doğru besin formula mamaları önerebiliriz" dedi.

Yağcı, ek gıdaya geçişin ise aniden değil, peyderpey yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

İki gün sürecek programa  aile hekimleri, aile sağlığı personeli ve kadınlar katıldı.