Balkan ikincisi Önal, gözünü olimpiyatlara dikti

Balkan ikincisi Önal, gözünü olimpiyatlara dikti
Balkan ikincisi Önal, gözünü olimpiyatlara dikti
- Balkan Wushu Şampiyonası'nda ikinci olan 13 yaşındaki Berkay Kaan Önal, 2020 Olimpiyatları'nda şampiyonluğu hedefliyor - Milli sporcu Önal: "Hedefim 2020'de düzenlenecek olimpiyatlarda ülkemi temsil edip, şampiyon olmak. Hedefime ulaşacağıma inanıyorum"

ŞANLIURFA (AA) - YASİN DİKME - Yunanistan'da düzenlenen Balkan Wushu Şampiyonası'nda 13-15 yaş grubunda ikinci olan milli sporcu Berkay Kaan Önal, 2020 Olimpiyatları'nda şampiyonluğu hedefliyor.

Geçen ay Atina'da düzenlenen şampiyonada ikinci olan 13 yaşındaki Önal, hedefine ulaşabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Okul dışındaki zamanın çoğunu antrenmanla geçiren milli sporcu, hem okulunda hem de sporda başarıyı amaçlıyor.

Berkay Kaan Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıl önce başladığı wushu sporunda Türkiye ve Balkanlarda katıldığı müsabakalarda önemli başarılara imza attığını söyledi. Wushunun zor ve disiplin isteyen bir spor dalı olduğunu belirten Önal, bu sporun Türkiye'de pek olmasa da dünyanın birçok ülkesinde ilgi gördüğünü ifade etti.

Başarı için disiplinin şart olduğuna işaret eden Önal, "Geçen ay Atina'da düzenlenen şampiyonada ikinci oldum. Olimpiyatlar için umudumu kesmeden çalışmaya devam ediyorum. Hedefim 2020'de düzenlenecek olimpiyatlarda ülkemi temsil edip şampiyon olmak. Hedefime ulaşacağıma inanıyorum" dedi.

 

- "Birçok kişi dayanamayıp eğitimi yarıda bırakıyor"

 

Wushu antrenörü Özcan Güngör de uzun yıllar wushu sporuyla ilgilendiğini, yaklaşık 4 yıldır da antrenörlük yaptığını söyledi.

Şanlıurfa'da wushunun yeni ilgi görmesine rağmen Türkiye'de çeşitli şampiyonalarda derece aldıklarını belirten Güngör, Önal'ın da bu sporda oldukça yetenekli olduğunu ifade etti.

Türkiye'de şampiyon, Balkanlarda ise ikinci olan Önal'dan gelecek yıllarda olimpiyat ve dünya şampiyonluğu beklediklerini dile getiren Güngör, şunları kaydetti:

"Gençlerin spora yönelmesi konusunda çeşitli çalışmalar yürüterek, wushu sporunu Şanlıurfa'da insanlara  tanıtmaya çalışıyoruz. Sporun tanıtımı için her yıl Halil İbrahim Kupası düzenliyoruz. Bunu önce kentte başlattık, daha sonra Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bazı kentlerde de yapmaya başladık. Wushu disiplin istediği için birçok kişi dayanamayıp eğitimi yarıda bırakıyor. İstiyoruz ki insanlar sporu bir yaşam felsefi haline getirsin Çünkü Çin'de bunu birçok insan sabah sporu olarak yapıyor."