Başbakan Yardımcısı Babacan:

Başbakan Yardımcısı Babacan:
Başbakan Yardımcısı Babacan:
- "Türkiye olarak biz alnımızın teriyle, bileğimizin gücüyle çalışarak, hep birlikte bu ekonomimizi büyüttük. Bunun devam etmesi ancak istikrar ve güven ortamının devam etmesiyle mümkündür"

ŞANLIURFA (AA) - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, " Türkiye olarak biz alnımızın teriyle, bileğimizin gücüyle çalışarak, hep birlikte bu ekonomimizi büyüttük. Bunun devam etmesi ancak istikrar ve güven ortamının devam etmesiyle mümkündür" dedi.

Babacan, katıldığı Şanlıurfa Evren Sanayi Sitesi Kooperatifi'nin mali kongresinde, istikrar ve güven ortamının devletin olmazsa olmazlarından olduğunu söyledi.

Türkiye'de doğalgaz bulunmadığını, petrolün ise ancak ülkenin yüzde 5'ini karşılamakta zorlandığını belirten Babacan, şöyle devam etti:

"Bizim böyle toprağın altından çıkarıp da satıp, parasını yediğimiz, tükettiğimiz öyle bir kaynağımız da yok. Türkiye olarak biz alnımızın teriyle, bileğimizin gücüyle çalışarak hep birlikte bu ekonomimizi büyüttük. Bunun devam etmesi ancak istikrar ve güven ortamının devam etmesiyle mümkündür. Bazı ülkeler yer altı kaynaklarını satarak harcayıp belki kısa dönemli bir refah yaşayabilir ancak gerçek manada kalıcı refah, sürdürülebilir büyüme ve devamlı kalkınma ancak istikrar ve güven ortamıyla olabilir."

2002 yılında koalisyon hükümetinden bir enkaz devraldıklarını dile getiren Babacan, Türkiye'de 12 yıl içinde pek çok alanda önemli mesafeler kat ettiklerini ifade etti.

Babacan, kısa zamanda ekonominin büyüdüğünü, demokrasinin güçlendiğini ve sonucunda bugünkü Türkiye'nin 2002 Türkiye'si ile çok farklı bir hale geldiğini kaydetti.

Hükümeti devraldıklarında ekonomiden notlar aktaran Babacan, "2002 yılında Türkiye'nin toplam milli geliri 230 milyar dolar iken 2004 yılında hamdolsun bu rakam 800 milyar dolara çıktı. O günün Türkiye'si ile bugünün Türkiye'si hamdolsun çok değişti. Bu nasıl sağlandı derseniz; bunun sebebi siyasi istikrardır. İstikrar olduğunda işler kolaylaşıyor. İstikrar sürdükçe bir ülkede ekonomi başarılı oluyor. Bu istikrarı sürdürebilmek için hep beraber gayret göstermemiz lazım. Güçlü bir siyaset ve istikrar bir ülkenin olmazsa olmazıdır" diye konuştu.

- Çözüm Süreci

Şanlıurfa ve bölgede Çözüm Süreci'yle oluşan olumlu atmosfer, birlik ve beraberlik ruhunun güzel sonuçları beraberinde getirdiğini belirten Babacan, bunun Türkiye vatandaşı olan herkesin hak ve özgürlüklerden yararlanması anlamına geldiğini ifade etti.

Türkiye'de ulaşımda gelinen noktanın gıpta edilecek bir durumda olduğunu vurgulayan Babacan, şunları kaydetti:

"Dün Gaziantep'ten Şanlıurfa'ya karayoluyla geldim ve yolu inceleme imkanı buldum. Görevim icabı Amerika ve Avrupa 'da çok ülkeyi ziyaret ettim ve araç kullandım. İnanın oraların en iyi, en kaliteli yolu neyse bizim bu yolumuz da onlar kadar kaliteli. Bunu gördüm ve inanın çok gururlandım. Çok şükür 'havayolu artık halkın yolu oldu' dedik. Neredeyse artık otobüs fiyatına uçak bileti alınabiliyor. İnşallah bu yatırımlarımız devam edecektir."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati de kentte önemli bir yer tutan esnafla daha önemli işler yapacaklarını söyledi.

Hükümet olarak bürokrasiyle uğraşmak gibi bir şanslarının bulunmadığını aktaran Nebati, hükümetlerinin başarılı olmasının temel nedeninin pratik olmalarından kaynaklandığını ifade etti.

Nebati tüm esnafın sıkıntı ve taleplerinin hep birlikte çok hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulacağını dile getirdi.

Toplantının ardından Babacan, AK Parti Şanlıurfa milletvekilli adayı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Eski Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı Habip Arslan'a kooperatif adına plaket verdi.