Başbakan Yardımcısı Babacan:

Başbakan Yardımcısı Babacan:
Başbakan Yardımcısı Babacan:
- "Çevremizdeki ülkelerde şartlar son derece zor olmasına rağmen çok şükür hep beraber Türkiye olarak çok iyi noktaya geldik" - "Çözüm süreciyle yaptığımız sıra dışı bir şey değil, halkımızın hak ettiği neyse o ortamı oluşturmak"

ŞANLIURFA (AA) - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti iktidarıyla Türkiye 'de oluşan güven ortamı sayesinde huzur ve istikrarın sağlandığını belirterek, "Çevremizdeki ülkelerde şartlar son derece zor olmasına rağmen çok şükür hep beraber Türkiye olarak çok iyi noktaya geldik" dedi.

Babacan, Şanlıurfa'daki adamlarıyla bir çay bahçesinde bir araya geldi.

Dünyada son yüzyılın en büyük finansal krizinin yaşadığı dönemde Türkiye'nin önemli başarıları gerçekleştirdiğini vurgulayan Babacan, söz konusu krizin ülkelere maliyetinin İkinci Dünya Savaşı'nın maliyetinden daha büyük olduğuna dikkati çekti.

Halen komşu ülkelerin ciddi sıkıntılarla uğraştığını belirten Babacan, şöyle devam etti:

"Bugünlerde kuzeyimizdeki Rusya ve Ukrayna birbirleriyle silahlı çatışma halinde. Her iki ülkenin ekonomisi de daralıyor. Güneyimizdeki Suriye'de bir iç savaş var, Irak topraklarının üçte biri ise terör örgütünün işgali altında. Diğer taraftan Yunanistan iflasın eşiğine gelmiş durumda, artık ay değil gün sayıyorlar. Türkiye, bu başarıyı böylesine zor bir konjonktürde elde etti. Dışarıdan olumlu bir rüzgar esti, bütün ülkeleri önüne kattı herkes birden iyi duruma geldi gibi bir şey yok. Çevremizdeki ülkelerde şartlar son derece zor olmasına rağmen çok şükür hep beraber Türkiye olarak çok iyi noktaya geldik. Türkiye'nin bu noktaya gelmesinde hükümetin payı var. Biz köstek olmamaya, ön açmaya, destek olmaya çalışıyoruz. Güven ve istikrar ortamını korumak için uğraşıyoruz."

- "Asıl kalkınma özel sektör eliyle oldu"

Babacan, kalkınmada özel sektörün önemli bir misyon üstlendiğini ifade ederek, asıl kalkınmanın özel sektör eliyle olduğunu vurguladı.

Dünya ülkeleri arasında istihdam ve çalışan sayısını hızlı artıran ülke sayısının çok az olduğuna işaret eden Babacan, şöyle konuştu:

"Türkiye özel sektörün çabalarıyla büyüyor, istihdam özel sektör eliyle oluyor. Son bir yılda çalışan sayımız Türkiye genelinde 1 milyon 300 bin arttı. 2009 krizinden bu yana 6 milyon 300 bin yeni çalışanımız var. Dünya'da bizim kadar hızlı çalışan ve istihdamını artıran ülke sayısı çok az. Bu rakamlar devletin işe aldığı rakamlar değil. Devlet 1 milyon kişiyi bir yılda işe alamaz, mümkün değil. Devlet, yılda 90-100 bin arasında kişiyi işe alır. Onun üstelik bir kısımı da emekli olur o kadar. Geri kalanın tamamı özel sektörün istihdamıdır."

- "Çareyi uzakta aramaya gerek yok"

Babacan, Türkiye'nin en kıymetli varlığının istikrar ve güven ortamı olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, bu kapsamda çözüm sürecinin geliştirildiğini ifade etti.

Süreçle bütün insanlara ayrım gözetmeksizin aynı mesafede yaklaşıldığını anlatan Babacan, sürecin daha güzel sonuçlarının gelecek dönemlerde görüleceğine inandığını bildirdi.

Çözüm süreciyle sıra dışı bir şey yapmadıklarına dikkati çeken Babacan, şunları kaydetti:

"Evrensel standartlarda temel hak ve hürriyetler belli. Dünyanın en iyi şartlarını yerine getirebilme hedefini oluşturmak için çaba gösteriyoruz. Çözüm süreciyle yaptığımız sıra dışı bir şey değil, halkımızın hak ettiği neyse o ortamı oluşturmak, işi özüne döndürmek. Bu yaşadığımız topraklar yüzlerce yıl birlik ve beraberliğin yaşandığı bir coğrafya. Bu topraklardaki kardeşlik bir cihan imparatorluğu doğurmuştur. Bizi biz yapan değerlere ne kadar sahip çıktıysak o değerler zaten bizi yüceltmiş ve yükselmiştir. Dolayısıyla çareyi çok uzaklarda aramaya gerek yok. Yüzlerce yıllık tarihimiz doğruyu yapınca bu işin olacağını bize gösteriyor. Memlekette hata ve yanlışlar olmuş. Önce bunları kabul etmek lazım, sonra da doğruları bulalım. Çok şükür olumlu sonuçlar almaya devam ediyoruz."

- "Esnaf tarih boyunca önemli bir fonksiyon üstlendi"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati de ülkenin gelişmesinde esnafın tarih boyunca önemli bir fonksiyon üstlendiğini söyledi.

Koalisyon dönemlerinde ekonomiyle ilgili çok sıkıntı yaşandığını hatırlatan Nebati, partisinin iktidarı sayesinde sorunların rahatlıkla atlatıldığı belirtti.

Nebati, hesap sorulabilir bir hükümet olduklarını ifade ederek, "Biz bu ülkeyi açık, şeffaf ve denetlenebilir bir ülke haline dönüştürdük. Ülkenin her türlü kaynağı, ekonomisi denetlenebilir ve hesap sorulabilir haldedir. Kapalı ekonominin dezavantajları şuanda ülkemizde tamamen giderilmiş durumda" dedi.