Bayırbucak Türkmen bölgesine saldırılar

Bayırbucak Türkmen bölgesine saldırılar
Bayırbucak Türkmen bölgesine saldırılar
- ARAP-DER Genel Başkanı Kırboğa: - "Esed ve Rusya, Suriye'de güvenli bölge oluşturmaya çalışan Türkiye'yi engellemek adına Türkmenleri yok etmeye çalışıyor" - "Türkmenler, o bölgede hedefi olan Rusya, İran ve Esed için bir engel teşkil ediyor"

ŞANLIURFA (AA) - Araplar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ARAP-DER) Genel Başkanı Şükrü Kırboğa, Bayırbucak Türkmen bölgesine yapılan saldırılara ilişkin, "Esed ve Rusya, Suriye'de güvenli bölge oluşturmaya çalışan Türkiye'yi engellemek adına Türkmenleri yok etmeye çalışıyor" dedi.

Kırboğa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkmenlerin Türkiye'ye en yakın grup olması dolayısıyla bölgeden çıkarılmaya çalışıldığını söyledi.

Rusya ve Esed'in DAEŞ'i vurma bahanesiyle Türkmenleri hedef aldığını dile getiren Kırboğa, yaklaşık 5 yıldır süren savaş boyunca ne Rusya'nın ne de Esed'in DAEŞ'e saldırdığını belirtti.

Türkmenlerin bulunduğu coğrafyanın çok önemli stratejik bir bölge olduğunu dile getiren Kırboğa, şöyle devam etti:

"Rusya o bölgelerde ciddi bir petrol rezervi buldu ve bu dünyadan özellikle gizlendi. Bu petrol rezervinin bulunmasından sonra güneye inme emeli bulunan Rusların oralardaki limanlarda ciddi üsleri var. Özgür Suriye Ordusu ilk başlarda Esed'e karşı ciddi başarılar elde etti. Bu başarılar Rusya'nın güneye inme emellerini sekteye uğratabilirdi. Bu nedenle Rusya ile birlikte İran ve Irak Şiileri bölgeye girmek zorunda kaldı. Türkmenler, o bölgede hedefi olan Rusya, İran ve Esed için bir engel teşkil ediyor. Daha önceden de engeldi ancak son dönemlerde konuşulan 'güvenli bölge olayı' ortaya atılınca ve bu güvenli bölgeye destek çıkabilecek ayaklardan biri de Türkmenler olunca Rusya DAEŞ'i vurma bahanesiyle Bayırbucak bölgesini vurmaya başladı." 

Saldırıların DAEŞ'i vurma bahanesiyle o bölgedeki Türkmen ve Sünnileri bölgeden çıkarmak için düzenlenmiş bir operasyon olduğunu dile getiren Kırboğa, "Buna şaşırmamak lazım zaten bunlar bölgedeki Sünni bloku çökertmek için geldiler. Esed ve Rusya, Suriye'de güvenli bölge oluşturmaya çalışan Türkiye'yi engellemek adına Türkmenleri yok etmeye çalışıyor. Hiçbir ülke Türkiye'nin Suriye'de aktif olmasını, güvenli bölge oluşturmasını istemez. Viyana'da çıkan kararla Suriye'de seçim gündeme geldi. Bu seçimde Esed'e karşı olan halkın büyük bir bölümü zaten ülke dışında, Türkmenleri de Türkiye'ye kovalayarak seçimin sonucunu şimdiden belirlemek istiyorlar" değerlendirmesinde bulundu.