Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik harekata tepkiler

Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik harekata tepkiler
Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik harekata tepkiler
- Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilciliği, Suriye'nin Bayırbucak bölgesinde Türkmenlere yönelik saldırıları protesto etti - Genç Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi Bozdağ: - "78 milyon milletimizi, ağır bombardıman altında olan Türkmenlerin sesi olmaya, mazlumlara sahip çıkmaya, zalime tepki göstermeye çağırıyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilciliği, Suriye'nin Bayırbucak bölgesinde Türkmenlere yönelik saldırıları protesto etti. 

Karakoyun İş Merkezi önünde toplanan sendika üyeleri "Kahrolsun zalimler, yaşasın çocuklar", "Katil Rusya Suriye'den defol", "Bayırbucak ebedi ocak" şeklinde sloganlar attı.

Genç Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi Mehmet Veysi Bozdağ, grup adına yaptığı açıklamada, Bayırbucak Türkmenlerinin Suriye'de Rusya, Çin ve İran'a karış onur savaşı yürüttüğünü söyledi. 

Rusya'nın DAEŞ ile mücadele bahanesiyle Suriye'deki mazlum sivil halkı vurduğunu ve dünyanın buna sessiz kaldığını belirten Bozdağ, mazlumun ahının bir gün çıkacağını belirterek, dini dili ne olursa olsun tüm mazlumlara yapılan zulümleri kınadıklarını vurguladı.

Memur-Sen olarak Bayırbucak Türkmenlerine asimilasyon ve sürgün politikalarıyla zulmedilmesine sessiz kalmayacaklarını dile getiren Bozdağ, uluslararası toplumu DAEŞ, Rusya, Çin ve İran'ı boykot etmeye çağırdı.

Esed'in Suriye'yi terk etmesi halinde ülkede huzurun hakim olacağına inandıklarını kaydeden Bozdağ, şunları kaydetti:

"Siyah, beyaz, sarı diye ayrılmaz. İnsanlık noktasında buluşursak DAEŞ tükenir, barış ve huzur ümidi tükenir. Zengin-fakir, Arap-Türk, Hristiyan-Müslüman ya da başka karşıtlıklar üretmekten vazgeçersek analar evlatsız, çocuklar babasız, kadınlar yuvasız kalmaz. Terör de, vahşet de, zulüm de insanlığın hayat hikayesinden defolup gider. Buradan başta iktidar olmak üzere tüm siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, sendikaları ve 78 milyon milletimizi, ağır bombardıman altında olan Türkmenlerin sesi olmaya, mazlumlara sahip çıkmaya, zalime tepki göstermeye çağırıyoruz. Bayırbucak'ta Türkmendağı'nda Suriye'de olanlardan bize ne diyemeyiz. Orada tarihimiz var. Orada asırlardır süren kardeşliğimiz var. Orada mazlum insanlar ve öldürmek istenen insanlık var."

Bozdağ, Suriye'de hayatını kaybeden Türkmen, Arap ve Kürt'lere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Açıklamanın ardından bir süre slogan atan grup dağıldı.