Belediyelere "göçmen departmanı kurulması" önerisi

Belediyelere "göçmen departmanı kurulması" önerisi
Belediyelere "göçmen departmanı kurulması" önerisi
- UCLG-MEWA Genel Sekreteri Duman: - "Türkiye'de şu anda ciddi sayıda göçmen var. Belediyeler bünyesinde göçmenlerin sorunlarıyla ilgilenecek departmanların oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - RAUF MALTAŞ - Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman, Türkiye'de ciddi sayıda göçmen bulunduğunu belirterek, "Belediyeler bünyesinde göçmenlerin sorunlarıyla ilgilenecek departmanların oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Duman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin başta Suriyeliler olmak üzere aralarında Iraklı, Afganistanlı ve Somalililerin de bulunduğu 3 milyonun üzerinde sığınmacıyı misafir ettiğini söyledi.

Türkiye'nin yanı sıra uluslararası kuruluşların da sığınmacıların sorunlarını hafifletmek için çaba gösterdiğini ifade eden Duman, Türkiye'de genellikle çadır ya da konteyner kentlerde kalan sığınmacıların yaşadıkları illerde yerel yönetimlerin de ilgi alanına girdiğini vurguladı.

Suriye'ye komşu ülkelerin bazı kentlerinde inceleme ve tespitler yaptıklarını aktaran Duman, şöyle konuştu:

"Türkiye'de şu anda ciddi sayıda göçmen var. Belediyeler bünyesinde göçmenlerin sorunlarıyla ilgilenecek departmanların oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz. Avrupa'da yıllardır yerel yönetimler bünyesinde göçmenlerin sorunlarıyla uğraşan birimler var. Türkiye olarak uluslararası göç (Suriyeli sığınmacılar) çıkmadan önce bile kendi iç göç sorunumuz vardı zaten. Köylerden ilçelere, ilçelerden de büyük şehirlere göçü yoğun şekilde yaşıyoruz. Bizim zaten göç birimlerini oluşturmaya ihtiyacımız vardı. Bugün bu ihtiyaç uluslararası göçle maksimum seviyeye çıktı.

Bu nedenle her ilimizde yerel yönetimlerimiz bünyesinde göçle ilgili departmanlar kurulmak suretiyle bugünün ve geleceğin göçmenleriyle ilgili sorunların çözümüne katkıda bulunacak birimlerin oluşturulması gerekiyor."

- "Belediye personeli de göç konusunda eğitilmeli"

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki büyükşehir belediyelerinin dış ilişkiler birimlerine ağırlık vermesi gerektiğini dile getiren Duman, "Dış ilişkiler birimleri bölgemizin dünyaya tanıtılmasında önemli roller üstlenir. Hem dünyadaki çalışmaları takip edip, izleyip, yerele yansıtılmasında fonksiyon üstlenip hem de kentteki çalışmaların dünyaya tanıtılması açısından fayda sağlar" diye konuştu.

Duman, ilçe belediyelerinin de personelini göç konusunda acilen eğitmesi gerektiğini düşündüklerini sözlerine ekledi.