Beton binalar "kümbet ev"lere dönüşecek

Beton binalar "kümbet ev"lere dönüşecek
Beton binalar "kümbet ev"lere dönüşecek
- Harran Belediyesi ve TOKİ, sit alanının betondan temizlenmesi için ortak proje hazırladı - Harran Belediye Başkanı Özyavuz: "Yıkılan binaların yerine kümbet ve kültür evleri yapacağız"

ŞANLIURFA (AA) - YASİN DİKME - ABDULLAH AKKURT - Dünyanın ilk İslam üniversitesi kalıntılarının da bulunduğu tarihi Harran ilçesinde, sit alanındaki beton yapıların yerine kümbet evler yapılacak.

Konik kubbeli evleri ve farklı mimarisiyle dikkati çeken tarihi ilçe, kente gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Dünyanın ilk İslam üniversitesi kalıntılarının bulunduğu Harran'da, rasathane ve Emeviler döneminden kalma tarihi Ulu Camii de dikkat çekiyor.

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan ilçenin büyük bölümü sit alanı içerisinde yer alıyor.

Harran Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), sit alanının betondan temizlenmesi için ortak  proje hazırladı. Bu kapsamda sit alanı dışına yapılacak toplu konutla kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor. Tarihi alandaki 13 beton yapıyı yıkan belediye bunların yerine  topraktan kümbet ev yapacak.

Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaçak yapı ve betonlaşmanın önüne geçmek için büyük çaba harcadıklarını söyledi.

Kültür şehri Harran'ın birinci derece sit alanı içerisinde yer aldığını vurgulayan Özyavuz, ilçedeki 6 mahalleden 4'ünün ise imar dışı olduğunu kaydetti.

Kaçak yapılarla ilgili yasal sürecin devam ettiğini anlatan Özyavuz, şöyle konuştu:

"Yıkılmasına karar verilenlerin gereğini yapıyoruz. Şu ana kadar sahipleriyle anlaştığımız 13 binayı yıktık ve molozlarını da temizledik. Diğer 100 beton yapıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 4 mahallemiz sit alanı içerisinde yer alıyor. Çalışmaların hızlı yürümesi için ilgili kurumlarla görüşüyoruz. TOKİ'nin yapacağı binaların hazır hale getirilmesiyle alanın büyük bölümünü temizlemiş olacağız. Yıkılan binaların yerine de kümbet ve kültür evleri yapacağız."

Özyavuz, sit alanını betondan arındırmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Tarihi alanın aslına uygun kafe ve otel olarak değerlendirilebileceğini anlatan Özyavuz, "Bunu yaparken de tarihi dokunun bozulmasına asla müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu. 

Özyavuz, kümbet evler için de halen bu işi yapabilen 2 ustadan destek alacaklarını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  İslam

  ,

  Otel

  ,

  Belediye

  ,

  Konut

  ,

  Proje

  ,

  ilçe

  ,

  kültür

  ,

  derece

  ,

  kaçak