Bilgisayar ve cep telefonunu bacağıyla kullanıyor

Bilgisayar ve cep telefonunu bacağıyla kullanıyor
Bilgisayar ve cep telefonunu bacağıyla kullanıyor
- Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 4 yıl önce elektrik akımına kapılarak kollarını ve ayaklarını kaybeden 26 yaşındaki Dağdelen, yaşadığı sıkıntılara rağmen hayata umutla tutunuyor - Dizden aşağısı olmayan bacağıyla bilgisayar ve cep telefonu kullanabilen Dağdelen'i, dışarı çıkmak istediğinde arkadaşları tekerlekli sandalyeyle gezdiriyor - Dağdelen: ''Başlarda çok üzüldüm ama umudumu yitirmeden hayatımı sürdürmeye çalıştım''

ŞANLIURFA (AA) - REŞİT DAĞ - Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 4 yıl önce elektrik akımına kapılarak kolları ile ayaklarını kaybeden 26 yaşındaki İbrahim Dağdelen, bilgisayar ve cep telefonunu bacağıyla kullanıyor. 

Atatürk Mahallesi'de yaşayan Dağdelen, 4 yıl önce sanayi sitesinde çalışırken elektrik akımına kapıldı. Kaza sonrası iki kolu ve iki ayağı kesilen Dağdelen, kendi çabasıyla dizden aşağısı olmayan bacaklarıyla bilgisayar ve cep telefonu kullanmayı öğrendi.

Zaman zaman bu şekilde arkadaşlarıyla iletişim kurup sohbet eden Dağdelen, yaşadığı sıkıntılara rağmen hayata umutla tutunuyor.

Dağdelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçirdiği kaza sonrası tüm hayatının değiştiğini söyledi.  

Uzun süre hastanede tedavi gördüğünü belirten Dağdelen, çektiği sıkıntılara rağmen yaşadığı için Allah'a her gün şükrettiğini dile getirdi.

Hiçbir zaman umudunu yitirmediğini anlatan Dağdelen, şöyle konuştu:

''Sanayi sitesinde kapı pencere imalatı yapan yerinde çalışırken yüksek gerilime kapılarak yaralandım. Kol ve ayaklarımı kesmek zorunda kaldılar. Başlarda çok üzüldüm ama umudumu yitirmeden hayatımı sürdürmeye çalıştım. Bu halimle bilgisayar kullanmayı öğrendim, elim olmadığından sıkıntılar çektim ama bacağımla kullanmaya başladım. Arkadaşlarımla, dostlarımla, sevenlerimle bilgisayar ortamından haberleşmeye başladık.''

Günlük ihtiyaçlarını karşılamasına bazen kız kardeş bazen de yaşlı annesinin yardım ettiğini bildiren Dağdelen, dışarı çıkmak istediğinde, arkadaşlarının kendisini tekerlekli sandalyeyle gezdirdiğini kaydetti.

- ''Azimli insanın başaramayacağı şey yok''

Bedensel engellilere asla umutlarını kaybetmemelerini öneren Dağdelen, ''Hep dua etsinler. Azimli insanın başaramayacağı şey yok'' dedi.

Çevresine daha fazla yük olmamak için akülü tekerlekli sandalye istediğini dile getiren Dağdelen, ailesinin maddi durumunun iyi olmadığını ifade etti.

Akülü tekerlekli sandalyeyle dışarı daha rahat çıkabileceğini belirten Dağdelen, ''Benden büyük iki ağabeyim var. Onların da durumları iyi değil. Babam yaşlı, iş bulunca gidiyor, kazandığıyla bize bakmaya çalışıyor. Viranşehir Sosyal Yardımlaşma Vakfından üç ayda bin lira alıyorum ancak yetmiyor'' diye konuştu.