Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu

Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu
Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu
- Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş: - "Oluşturulacak veri tabanıyla Türkiye'de biyokaçakçılık önlenecek"

ŞANLIURFA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürülüğü ve Harran Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen "Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu" Şanlıurfa'da başladı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, GAP TEAM konferans salonunda düzenlenen sempozyumda, 2 yıl önce hazırladıkları "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi"yle Türkiye 'nin biyolojik çeşitlilik haritasını ortaya çıkarmayı planladıklarını söyledi.

Biyolojik çeşitlilik konusunda çok sayıda yerli ve yabancı araştırmacının Türkiye'de çalışma yürüttüğünü hatırlatan Taş, tüm bunların ise yöresel ve bölgesel düzeyde kaldığını belirtti.

Türkiye'de biyolojik çeşitlilik veri tabanı oluşturmayı planladıklarını aktaran Taş, şöyle konuştu:

"Bu projeyle ülkemizin sahip olduğu türlerine yönelik mevcut durum, literatür tabanlı olarak ortaya konulacak ve arazi çalışmalarıyla tespiti yapılacaktır. 2018 yılına kadar devam edecek olan bu projeden gelen tüm koordinatlı veriler bu veritabanına aktarılacak. Ayrıca gelecek süreçte yapılacak bütün biyolojik çeşitlilik çalışmaları bu veritabanında depo edilecek böyle ülkemizin biyolojik çeşitlilik verileri veri tabanı aracılığıyla tablo, grafik ve harita bazında sorgulanabilinecek. Oluşturulacak veri tabanıyla Türkiye'de biyokaçakçılık önlenecek."

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz ise Türkiye'nin, bitki türü bakımında dünyada sayılı ülkelerin başında geldiğini hatırlattı.

İki gün sürecek sempozyumda çeşitli üniversitelerden akademisyenler sunum yapacak.