Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu Toplantısı

Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu Toplantısı
Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu Toplantısı
ŞANLIURFA (AA) - Gaziantep Ticaret Odası'nın (GTO) öncülüğünde başlatılan Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu'nun dördüncü toplantısı...

ŞANLIURFA (AA) - Gaziantep Ticaret Odası'nın (GTO) öncülüğünde başlatılan Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu'nun dördüncü toplantısı Şanlıurfa'da yapıldı.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının (ŞUTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kilis, Adıyaman ve Hatay illerinin ticaret ve sanayi odalarının yönetim kurulu başkanları ile uzmanlar katıldı.

Yenilenebilir enerjinin ele alındığı toplantıda konuşan GTO Başkanı Eyüp Bartık, yatırımcıların enerjiye yatırım yapmaktan korktuğunu belirtti.

Bölge illerindeki sorunları ortak olarak ele aldıklarını aktaran Bartık, şöyle konuştu:

"Bölgemiz tarih zengini, gastronomiden, turizme kadar birçok alanda var olan zenginliğimizi anlatmaya çalışıyoruz. Artık turistlerin ülkemizin belli kesimlerine gelip oradan ülkelerine gitmelerini istemiyoruz. Turizmle ilgili yapacağımız tanıtımlarla bölgemize daha fazla turist çekmeyi hedefliyoruz. Her toplantıda farklı konulara değindik, bugün de yenilenebilir enerjiyi masaya yatırıyoruz."

ŞUTSO Başkanı Eyüp Sabri Ertekin de oda başkanlarıyla bölge illerini harekete geçirmek için çalıştıklarını dile getirdi.

Yenilenebilir enerjinin ülke için önemine vurgu yapan Ertekin, "Ülkemizin geleceğine katkı sağlamanın hesaplarını yapıyoruz. Suriyeli göçmenlerle ilgili ortak sorunlarımız var, bu sorunlara ortak çözümler arıyoruz. Hem Türkiye 'nin hem de bölgemizin ihtiyacı yenilebilir enerjidir, bu konu üzerinde detaylı konuşup neler yapabileceğimize karar veriyoruz" diye konuştu.