Bombardımandan kaçan Suriyelilerin yaraları sarılıyor

Bombardımandan kaçan Suriyelilerin yaraları sarılıyor
Bombardımandan kaçan Suriyelilerin yaraları sarılıyor
- Türkiye'deki kamu kuruluşları, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava bombardımanından kaçarak ülkeye sığınan Suriyelilerin yaralarını sarıp, acılarını hafifletmek için canla başla çalışıyor - AFAD ekipleri, sığınmacıların barınma ihtiyaçlarını gideriyor, Türk Kızılayı ile diğer insani yardım kuruluşları da gıda ihtiyaçlarını karşılıyor

ŞANLIURFA (AA) - RAUF MALTAŞ - Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı başta olmak üzere birçok yardım kuruluşu, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarından kaçarak Türkiye 'ye sığınan Suriyeliler için seferber oldu.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, koalisyon güçlerinin Haseke'ye bağlı Tel Abyad bölgesine yönelik hava saldırılarını artırmasının ardından evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyeliler, çareyi bölgenin tek güvenli limanı Türkiye'ye sığınmakta buldu.

Saldırılar nedeniyle son iki haftada Tel Abyad bölgesinden Türkiye'ye yaklaşık 20 bin sığınmacı girdi. AFAD'ın, Akçakale Sınır Kapısı'nda oluşturduğu kayıt merkezinden kontrollü şekilde ülkeye alınan sığınmacıların bir kısmı akrabalarının yanına, yakını olmayanlar ise başta Şanlıurfa olmak üzere Mardin ve Gaziantep'teki kamplara yönlendirildi.

Sığınmacıların barınmaları için kamplarda yeterli alan bulunduğu öğrenildi.

- Sivil toplum kuruluşlarından gıda desteği

AFAD ve Türk Kızılayının yanı sıra İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Eyyübiye Belediyesi de sınırdan yeni geçen sığınmacıların acil ihtiyaçlarını karşılayabilmek için seferber oldu.

Çorba, gıda ve su dağıtan sivil toplum kuruluşunun gönüllü çalışanları, sığınmacıları bir nebze de olsun rahatlatabilmek için yoğun çaba harcıyor.

İlçe merkezine geçici yerleştirilen kimsesiz Suriyeliler için de Büyükşehir ve Akçakale Belediyesi, 3 öğün sıcak yemek ikramına başladı.

Türk Kızılayı ekipleri, geçişlerin sürdüğü sınır bölgeleri ile ihtiyaç sahiplerinin geçici yerleştiği Akçakale'nin her köşesindeki misafirlere ulaşıyor.

Sağlık Bakanlığı ekipleri de Suriyelileri sağlık taramasından geçirerek, ilaçlarını ücretsiz veriyor. Risk grubundakiler,  çocuk felci aşısı yapıldıktan sonra ülkeye alınıyor.

Ayrıca, bölgede Göç İdaresi ve Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ile Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü gibi kuruluşlardan yaklaşık bin personel görev yapıyor.

Ülkenin farklı illerinden sivil toplum kuruluşları da bölgedeki sığınmacılara yardıma başladı.

- "Sınırda herkes şefkat elini uzatıyor"

AFAD Şanlıurfa İl Müdürü Mahmut Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de uzun süredir devam eden iç savaşın daha vahim hal aldığını söyledi.

Yıllardır aynı şehirde kardeşçe yaşayan insanların iç çekişmeler nedeniyle karşı karşıya getirildiğini ifade eden Sönmez, Türkiye'nin ise komşusundaki insanlık dramına sessiz kalmadığını vurguladı.

Suriyelilere her türlü insani yardımın yapıldığına dikkati çeken Sönmez, "AFAD koordinasyonunda, sınırdaki askerden güvenlik güçlerine kadar herkes bombardımandan kaçana şefkat elini uzatıyor. Dün geceden beri bölgedeki görevlilerimiz hummalı çalışma yürütüyor. Hatta gece boyu Akçakale ilçesinde tur atan ekiplerimiz, yardıma ihtiyaç duyan sığınmacılara da destek oldu" diye konuştu.