Bu okul Suriyeli öğrencilere umut oluyor

Bu okul Suriyeli öğrencilere umut oluyor
Bu okul Suriyeli öğrencilere umut oluyor
- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli ailelerin çocukları, Akçakale'de açılan Süleyman Şah El Velid Okulu'nda eğitim görüyor - Okul müdürü Başak: - "Suriyeliler okula yoğun ilgi gösteriyor, bundan dolayı kayıtlarımız devam ediyor. Okulumuzdaki 107 Suriyeli öğretmenimiz 60 sınıfta sabah ve öğleden sonra olmak üzere ikili eğitim veriyor"

ŞANLIURFA (AA) - MÜSLÜM ETGÜ - Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde çadır kent dışında yaşayan Suriyeli öğrenciler için açılan Süleyman Şah El Velid Okulu, bölgedeki Suriyeli çocuklara eğitim olanağı sağlıyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak sığındıkları Akçakale'de çadır kent dışında yaşamını sürdüren Suriyeli ailelerin çocukları, Suriye'de yarım bırakmak zorunda kaldıkları eğitimlerini Türkiye'nin sağladığı imkanlarla tamamlamaya çalışıyor.

Çadır kent ve konteyner kent dışında yaşayan Suriyelilerin eğitim gördüğü en büyük Suriyeli okulu olma özelliğini taşıyan Süleyman Şah El Velid Okulu'nda yaklaşık 2 bin 500 ilkokul öğrencisine kendi müfredatlarına uygun eğitim veriliyor.

Okul müdürü Mustafa Başak, Suriyeli ailelerin çocuklarının eğitimden mahrum kalmamaları için açılan okulda 2 yıldır eğitim verildiğini söyledi.

Okulda 2 bin 500 öğrencinin eğitim gördüğünü ve bu sayının her geçen gün arttığını dile getiren Başak, şöyle devam etti:

"Artan yoğun talep üzerine lise öğrencilerini başka bir okula alarak bu okulumuzda sadece ilkokul öğrencilerine eğitim vermeye başladık. Türkiye'nin sağladığı imkanlarla Suriyeli öğrencilerimize en güzel şartlarda eğitim alma imkanı sunmaya çalışıyoruz. Öğrenciler, Suriyeli öğretmenler nezaretinde ve Türkiye'nin sağladığı Arapça kitaplarla eğitimlerini en güzel bir şekilde sürdürüyor. Suriyeliler bu olanaklardan duyduğu memnuniyeti zaman zaman bize de belirtiyorlar. Kendi ülkeleri dahil Suriyelilerin gittiği hiçbir ülkede bu imkanın sağlanmadığını bize anlatarak teşekkür ediyorlar."

Süleyman Şah El Velid Okulu'nun Türkiye'de çadır kent dışında eğitim veren en büyük okul olduğunu belirten Başak, "Suriyeliler okula yoğun ilgi gösteriyor, bundan dolayı kayıtlarımız devam ediyor. Okulumuzdaki 107 Suriyeli öğretmenimiz 60 sınıfta sabah ve öğleden sonra olmak üzere ikili eğitim veriliyor" dedi.

- "Türkiye'de daha iyi şartlarda eğitim sunuluyor"

Suriyeli öğretmen Gazve Mustafa ise daha önce ülkesinde öğretmenlik yaptığını belirterek, mesleğini Türkiye'de icra etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'nin her türlü ihtiyaçlarını karşıladığını ve bu imkanların başka bir ülkede olmadığını ifade eden Mustafa, "Türkiye'de kendi ülkemizde verilen eğitimin aynısını veriyoruz hatta diyebilirdim ki Türkiye'de daha iyi şartlarda eğitim sunuluyor. Bize bu imkanları sağlayan Türkiye'ye çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.