BYEGM, gazetecileri "sıcak bölge"de yalnız bırakmadı

BYEGM, gazetecileri "sıcak bölge"de yalnız bırakmadı
BYEGM, gazetecileri "sıcak bölge"de yalnız bırakmadı
- Suriye sınırındaki Suruç ilçesine basın ofisi açan BYEGM, şu ana kadar bölgede görev yapan 500 gazeteciye akreditasyon kartı verdi, rahat bir çalışma ortamı için hakim tepeye güvenli alan oluşturdu - BYEGM Suruç Koordinatörü Karakuş: "İlk defa sıcak bölgede böyle bir çalışmaya imza attık"

ŞANLIURFA (AA) - Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Suriye sınırındaki Suruç ilçesinde görev yapan yerli ve yabancı gazetecilere destek oluyor.

Suruç ilçesi, yaklaşık dört ay önce terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında Halep'e bağlı Kobani'deki (Ayn el Arap) çatışmaların başlamasının ardından gazetecilerin üssü haline geldi.

BYEGM, yerli ve yabancı basın mensuplarının bölgede yoğunluk oluşturması üzerine, Suruç ilçesine basın ofisi açtı. Bölgede görev yapan basın mensuplarına Türkçe, İngilizce ve Kürtçe ifadelerin yer aldığı akreditasyon kartı veren kurum , ardından gazeteciler için sınıra yakın  hakim tepeye güvenli bölge oluşturdu.

Sıcak gelişmeleri güvenli ve rahat bir şekilde ulaştırma imkanına kavuşan basın mensuplarının bölgede görevi devam ediyor.

BYEGM Suruç Koordinatörü Mehmet Karakuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kobani'deki çatışmaların başlamasının ardından ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarının bölgeye olan ilgisinin arttığını söyledi.

Bunun üzerine bölgede bir basın ofisi oluşturduklarını hatırlatan Karakuş, şöyle konuştu:

"Şu ana kadar yerli ve yabancı 500 gazeteciye akreditasyon kartı verdik. Bunun dışında basın mensuplarının sorunlarıyla yakından ilgilendik. İlk defa sıcak bölgede böyle bir çalışmaya imza attık. Güncel gelişmelere bağlı benzer çalışmalar farklı bölgelerde de yapılabilir."

Bölgede görev yapan gazeteciler ise kendilerine sağladığı destekten dolayı BYEGM yetkililerine teşekkür etti.