Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik:
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik:
- "Hiçbir çiftçimizin mağduriyeti söz konusu olmayacak, gece gündüz DEDAŞ'ta banka da çalışacak. Burada banka veya DEDAŞ'tan kaynaklı bir sıkıntı olursa biz de gereğini yapacağız"

ŞANLIURFA (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Hiçbir çiftçimizin mağduriyeti söz konusu olmayacak, gece gündüz DEDAŞ'ta banka da çalışacak. Burada banka veya Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ)'tan kaynaklı bir sıkıntı olursa biz de gereğini yapacağız" dedi.

Bakan Çelik ile beraberindeki AK Parti milletvekilleri Kasım Gülpınar, Abdülkerim Gök ve Eyyüp Seydioğlu ile DEDAŞ Şanlıurfa İl Müdürlüğünde yetkililerle görüştü.

Çelik, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, tarımsal desteklemelerin önündeki blokelerin kaldırılması için bir süre önce DEDAŞ ve banka yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını hatırlattı.

Çalışmalar kapsamında cazibeli sulamayla ilgili 12 sulama birliğinin hesaplarındaki blokelerin kaldırıldığını belirten Çelik, kalan çiftçilerin de DEDAŞ'a giderek taahhütname imzaladıktan sonra gerekli işlemleri ardından desteklemelerini alacağını söyledi.

Konuyla ilgili bir panik havası oluşturulmaya çalışıldığını vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

 "Sistemi birçok vatandaş bilmediği için olumsuzluk havası oluşturulmaya çalışılıyor. Seçim de buna bir bahane kılınıyor. Bununla alakası yok. Biz uzun zamandır bu işin sisteminin oturtulmasının peşindeyiz. Yani elektrik parası ödenmediği zaman elektrikler kesiliyor. İşte o zaman daha büyük bir felaket meydana geliyor. Elektrikler kesilmesin, sulamada elektrikler kesilmesin diye bu sistemi sulama birlikleri, çiftçilerimiz ve DEDAŞ arasında sistemi oluşturduk. Son derece güzel bir anlaşma bu. Şimdi ne yapmamız gerekiyor; bir paniğe girmeden, borcu olan vatandaşımızın gelip DEDAŞ'ta borcuna karşı imzasını atıyor. DEDAŞ bunu bankaya gönderiyor. Çiftçi de borcu kesildikten sonra diğer desteklemesini alacak. Bir endişe bir panik havasını kimse oluşturmasın çiftçi bizim çiftçimiz, ürün bizim ürünümüz, bu konuda sorun çözmekte bizim görevimiz. Kimse çiftçimizi yanlış yönlendirmesin konuyu başka alanlara kaydırmasın. Hiçbir çiftçimizi mağduriyeti söz konusu olmayacak gece gündüz DEDAŞ'ta banka da çalışacak. Burada banka veya DEDAŞ'tan kaynaklı bir sıkıntı olursa bizde gereğini yapacağız." 

Bu arada DEDAŞ binasına gelen ve prim desteğini alamadıklarını iddia eden bazı vatandaşlar ile yetkililer arasında kısa süreli sözlü tartışma yaşandı.