"Çanakkale Destanı"nı 5 günde 50 bin kişi izledi

"Çanakkale Destanı"nı 5 günde 50 bin kişi izledi
"Çanakkale Destanı"nı 5 günde 50 bin kişi izledi
- Şanlıurfa'da, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yılı kapsamında Beyaz Düşler Sahnesi oyuncularının cephede ve cephe gerisinde yaşananları canlandırdığı etkinlik vatandaşlardan ilgi gördü - Eyyübiye Belediye Başkanı Ekinci: "Ecdadımızın geçmişte bir araya gelerek neleri başardığını görebilmek, çözüm sürecinin ne kadar önemli olduğunu gösterir"

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yılı kapsamında düzenlenen "Çanakkale Destanı'nı Canlandırma" etkinliğini 5 günde yaklaşık 50 bin kişinin izlediği bildirildi.

Eyyübiye Belediyesi tarafından Balıklıgöl Yerleşkesi yakınındaki alanda organize edilen etkinlik, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.  Beyaz Düşler Sahnesi oyuncularının cephede ve cephe gerisinde yaşananları canlandırdığı etkinlikte, özellikle Seyit Onbaşı'nın top mermisini kaldırdığı anın anlatıldığı sahne izleyenleri duygulandırdı.

Eşini ve oğlunu cephede kaybeden yaşlı kadının, son oğlunu da cepheye gönderdiği sahne ile sıhhiye çadırı sahnesinin canlandırılması sırasında da bazı katılımcılar gözyaşlarını tutamadı.

Etkinlik kapsamında kurulan Çanakkale Destanı Platosunda, Çanakkale Anıtı maketinin yanı sıra cephede kullanılan kazma, kürek, mermi, tabanca, top mermisi, askerlere ait üniforma, matara, ayakkabı ve cepheye ilişkin fotoğraflar sergilendi.

- "Birlik ve beraberliğe katkı"

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organizasyonunun bölgede ilk defa düzenlenmesine rağmen vatandaşlardan yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Çanakkale Destanı'nın canlandırıldığı etkinliği 5 günde yaklaşık 50 bin kişinin kişinin izlediğini belirten Ekinci, "İhtiyacımız olan milli birlik ve beraberlik ruhunu katılımcılar burada yaşadı" dedi.

Silah arkadaşlığıyla başlayıp kabir yoldaşlığıyla biten süreçte Çanakkale Destanı'nın yazıldığını ifade eden Ekinci, şöyle konuştu:

"Destanımızın 100'üncü yılı çözüm sürecine denk geldi. Süreç içerisinde yapılması gereken tek şey ecdadın gittiği yoldan gitmektir. Ecdadımızın geçmişte bir araya gelerek neleri başardığını görebilmek, çözüm sürecinin ne kadar önemli olduğunu gösterir. Organizasyonun milli birlik ve beraberlik ruhumuza katkı sunacağını düşünüyorum."