Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Şanlıurfa'da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Şanlıurfa'da
Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Şanlıurfa'da
- Güllüce: "(Türkiye'ye sığınan Suriyeliler) Muhacirlerden teşekkür istemiyoruz. Türkiye'yi daha güçlü kılsın diye Allah'a dua etsinler yeter"

ŞANLIURFA (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye 'ye sığınan Suriyeliler'den teşekkürün yerine dua beklediklerini söyledi.

Bakan Güllüce, Ceylanpınar ilçesindeki temasları kapsamında, Suriyeli sığınmacıların barındığı Telhamut Kampını ziyaret etti.

Kampta yürütülen hizmetlere ilişkin brifing alan Güllüce, burada yaptığı konuşmada, yaklaşık 4 yıldır Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de ağırlandığını söyledi.

Güllüce, sığınmacılara her türlü insani hizmetin sunulabilmesi için yoğun gayret gösterdiklerini ifade ederek, Türkiye'nin Suriyeliler'in haklarını dünya platformunda ve Birleşmiş Milletler 'de savunduğunu vurguladı.

Sığınmacılardan dua beklediklerine dikkati çeken Güllüce, şunları kaydetti:

"Suriyelilerin haklarını, BM'de en gür şekilde savunan Türkiye Cumhuriyeti'dir. Allah bu milleti ve devleti o kadar güçlü kılsın ki, dünyada el uzatmadığımız mazlum kalmasın. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin halini görüyorsunuz, muhacir olmak isteyenleri tekneyle giderken batırarak boğulmasına neden oluyorlar. 200 kişiyi ülkelerine alıp bakmaya gözleri yemiyor ama Türkiye Cumhuriyeti devleti bir buçuk milyon muhacire kendi öz evlatları gibi bakmaya çalışıyor. Muhacirlerden teşekkür istemiyoruz Türkiye'yi daha güçlü kılsın diye Allah'a dua etsinler yeter. Çok dua edin çünkü sizlerin dışında daha çok mazlum insan var. Hangi ekonomik zorluk olursa olsun biz büyük devlet olduğumuzu ve millet olduğumuzu, dostluğumuzla ve kardeşliğimizle, size anlatmaya çalıştık. Allah yardımcınız olsun."

Güllüce, konuşmasının ardından sığınmacı çocuklara, oyuncak dağıttı. Kamptaki temasları sırasında Suriyeli bir ressam, Bakan Güllüce'ye kara kalem resminin yer aldığı bir tablo hediye etti.