Doğu ve Güneydoğu'da yeni korucu istihdamı

Doğu ve Güneydoğu'da yeni korucu istihdamı
Doğu ve Güneydoğu'da yeni korucu istihdamı
- Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Sözen: - "Genç ve dinamik arkadaşlarımızın aramıza katılması sistemi güçlendirecektir" - Şanlıurfa Geçici Köy Korucuları Derneği Başkanı Koyuncu: - "Çok sevindik, vatanımız ve milletimiz için özveriyle görevimizi yapmaya devam edeceğiz"

ŞANLIURFA (AA) -  Anadolu  Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, 5 bin yeni korucu istihdamına ilişkin, " Genç ve dinamik arkadaşlarımızın aramıza katılması sistemi güçlendirecektir" dedi.

Sözen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, istihdam müjdesini camia olarak sevinçle karşıladıklarını ifade etti. 

Ülke genelinde 46 bin 500 korucunun görev yaptığını, bunların büyük bir bölümünün yaşlandığını belirten Sözen, istihdamın kısa sürede 10 bine çıkarılmasını beklediklerini söyledi.

Sözen, korucuların devletin gücüne güç katacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Yeni istihdam, korucularımızın öz güvenini artırıp devletimizin gücünü artıracaktır. Genç ve dinamik arkadaşlarımızın aramıza katılması sistemi güçlendirecektir. Ayrıca koruculuğun kaldırılması yönünde çözüm sürecinde beklenti içerisine girenlerin hevesleri de kursağında kalmış, umutları sönmüştür. HDP'nin bu yönde çok büyük bir beklentisi vardı. Bu bölgede korucuların artması PKK ile mücadeleye de güç katacak ve kısa sürede olumlu sonuçlar verecektir. Korucu alımı yapılırken yetki tamamen jandarmaya verilmelidir, alımlarda dışarıdan müdahale olmamasını bekliyoruz. Yeni istihdamın oluşmasına katkı sağlayan başta Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanımız Selami Altınok olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz."

Şanlıurfa Geçici Köy Korucuları Derneği Başkanı Mehmet Koyuncu da yıllardır bölgedeki çok sayıda gencin korucu kadrosu beklediğini belirtti.

İstihdam müjdesini sevinçle karşıladıklarını anlatan Koyuncu, "Çok sevindik, vatanımız ve milletimiz için özveriyle görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Yaşları 22 ila 35 arasında olan gençler tercih edilecek. 11 ilçede bin kişi ihtiyacımız var. Bizim toplam Şanlıurfa'da 610 korucumuz var. Yaklaşık 4 yıl sonra yarıdan daha fazlası mevcut korucu emekli olacak. Yaklaşık 2 bin 500 başvuru var. Biz de en az bu kentte bin kişi istihdam edilsin istiyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz" diye konuştu.