Dünya Gıda Günü

Dünya Gıda Günü
Dünya Gıda Günü
- Şanlıurfa Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Kılıç : "Gıda israfı, milletçe fakirliğe doğru giden yolu hazırlamak, hızlandırmaktır. Çok üretelim, yeteri kadar tüketelim"

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Mehmet Kılıç, gıda israfının fakirliğe neden olduğunu belirterek, çok üretip yeteri kadar tüketmek gerektiğini söyledi.

Kılıç,  Dünya Gıda Günü dolayısıyla makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlıklı beslenmenin önemine dikkati çekerek, obezitenin her geçen gün arttığını söyledi. Vücudun ihtiyacı olan besinleri yeteri kadar almak gerektiğini belirten Kılıç, "Dengeli beslenme sağlıklı yaşamın temel şartı. Dengeli beslenmek için gerekli olan besin maddelerinin yeteri kadar üretilmesi zorunlu. Ne yazık ki dünyanın birçok ülkesi bu imkana sahip değil. Artan nüfusunu besleyemeyen yoksul ülkelerde açlık, hastalık ve ölüm sayısı gittikçe artıyor. Birleşmiş Milletlerin üzerinde durduğu en önemli konu bu. Yetersiz beslenme, açlık aslında bütün ulusların ortak sorunu. Birleşmiş Milletlere üye ülkeler, Dünya Gıda Günü'nde yaptıkları toplantılarda yeterli beslenmeyi sağlamak, açlığı önlemek için kararlar alır. Bütün milletleri bu kararlara uymaya çağırır" diye konuştu.

Yetersiz beslenmenin bir çok nedene bağlı olduğunu kaydeden Kılıç, "Yediğimiz bir lokma ekmeğin, bir kaşık yemeğin, bir bardak sütün, bir zeytin tanesinin, bir meyvenin üretilmesinde, hazırlanmasında harcanan emekleri unutmamalıyız. Dengeli beslenip, yeteri kadar besin tüketelim. Gıda israfı, emeklerin çöpe atılması demek. Gıda israfı, milletçe fakirliğe doğru giden yolu hazırlamak, hızlandırmaktır. Çok üretelim, yeteri kadar tüketelim" dedi.