Dünya Kudüs Günü

Dünya Kudüs Günü
Dünya Kudüs Günü
- Şanlıurfa ve Diyarbakır'da, İsrail protesto edildi

ŞANLIURFA/ DİYARBAKIR  (AA) - Şanlıurfa ve Diyarbakır'da,  Dünya Kudüs Günü kapsamında İsrail protesto edildi.

Cuma namazının ardından Hasanpaşa Camisi önünde toplanan Peygamber Sevdalıları Platformu üyeleri, tekbir getirdi.

İbrahim Halil Güven, grup adına yaptığı açıklamada, Kudüs'ün yeryüzünün işgal altındaki en kıymetli topraklardan biri olduğunu söyledi.

Müslümanların ilk kıblesinin İsrail'in işgali altına olduğunu belirten Güven, şöyle konuştu:

"Dünya Kudüs Günü tevhit bilincinin uyandırılması günüdür. Kudüs'ün özgürlüğünü savunmadan ne özgürlük ne insan hakları savunuculuğu yapılamaz. Şunu net olarak anlamak gerekir ki Filistin sorunu sadece Filistinli Müslümanların veya Arapların sorun değil, tüm dünya Müslümanların üzerinde imani bir sorumluluktur. Bugün Kudüs işgal altındadır. Dünya barışının tesisi ancak ve ancak Kudüs'ün Müslümanların yeniden fethiyle mümkündür."

- Diyarbakır 

Ulu Camisi'nde cuma namazı sonrası toplanan grup, İsrail aleyhine sloganlar attı, tekbir getirdi.

Mustazaflar Cemiyeti Diyarbakır Şubesi  Başkan Yardımcısı Cemil Ünsal, grup adına yaptığı açıklamada, Kudüs'ün küresel emperyalizme karşı mücadele ettiğini dile getirdi.

Kudüs'ün, bugün her zamankinden fazla Müslümanlara ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Ünsal, "Kudüs davası ne sadece Arapların ne sadece bir coğrafyanın davasıdır. Kudüs, tüm İslam ümmetinin sahiplenmesi gereken Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın merkezinde olduğu Allah'ın ikramıyla bereketlenen topraklardır" şeklinde konuştu.