Ege Denizi'nde kaçakları taşıyan botun alabora olması

Ege Denizi'nde kaçakları taşıyan botun alabora olması
Ege Denizi'nde kaçakları taşıyan botun alabora olması
- Kurtulanlar "o anları" anlattı - Yasir Murad : "Yunanistan polisi geçişimize izin vermedi, bunun üzerine bot battı ve annem ile babam boğularak öldüler. Çok kötü durumdayım" - Kemal Raşok: "Dünden beri bekliyoruz, bota bindik ama başarılı olamadık, suya battık. Benimle birlikte olanlar öldü, yaşlı adam ve eşi... Zor koşullar altında Türk ekipler gelip bizi kurtardı, onlara ne kadar teşekkür etsek azdır"

İZMİR (AA) - Ege Denizi'nde 1 kişinin öldüğü, 43 kişinin kurtarıldığı sığınmacıları taşıyan botun alabora olduğu kazadan kurtulanlar olay anını anlattı. 

Çeşme Arslanburnu mevkisinden Yunan adalarına geçmek için açılan ve olumsuz hava koşulları nedeniyle batan bottan kurtulanlardan Kemal Raşok, lastik botta ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyelilerin ve Iraklıların bulunduğunu belirtti.

Ölümden ve çatışmalardan dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını aktaran Raşok, "Yeni bir yaşam için Avrupa'ya gitmek üzere yola çıktık. Suriye'den geldik, önce Türkiye'de yaşadık, şimdi Avrupa'ya gitmeyi hedefliyoruz. Dünden beri bekliyoruz, bota bindik ama başarılı olamadık, suya battık. Benimle birlikte olanlar öldü, yaşlı adam ve eşi... Zor koşullar altında Türk ekipler gelip bizi kurtardı, onlara ne kadar teşekkür etsek azdı" dedi.

- Annem ve babam öldü"

Irak'tan geldiklerini ve Ezidi olduğunu söyleyen Yasir Murad da Türkiye'nin kendilerini dillerini, dinlerini sormadan kabul ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kızım hasta, tedavisi için çok para lazım. Aslında İzmir'de çalışmaya geldim, öyle düşünüyordum ancak bana Yunanistan'da çok daha fazla paralara çalışacağımı ve herhangi bir tehlikenin bulunmadığını söylediler. Bunun üzerine anneme ve babama 'Gelir misiniz' dedim. Tamam deyince kişi başı 2 bin dolar vererek toplam 6 kişi yola çıktık. Sabah 4'te denize girdik, Yunanistan polisi geçişimize izin vermedi, bunun üzerine bot battı ve annem ile babam boğularak öldüler. Çok kötü durumdayım."

- Olay

İzmir'in Çeşme ilçesi açıklarında arasında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeli sığınmacıları taşıyan botun battığı ihbarı üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, denizden ve havadan arama kurtarma çalışması başlatmış, 43 kişi kurtarılmıştı. Ekipler denizde 1 kişinin cesedine ulaşırken, 1 kişinin de kayıp olduğu belirlenmişti.