"En büyük müze kompleksinde sona doğru"

"En büyük müze kompleksinde sona doğru"
"En büyük müze kompleksinde sona doğru"
- Hizmete açıldığında Türkiye'nin en büyük müzesi unvanına sahip olacak "Haleplibahçe Müze Kompleksi"nde, Hazreti İbrahim'in Kur'an-ı Kerim'de geçen hikayesi "360 derece video gösterimi"yle ziyaretçilere anlatılacak - Şanlıurfa Valisi Küçük: "Burası dünyada ses getirecek bir müze sadece turist sayısını arttırmayacaktır aynı zamanda Şanlıurfa'nın ismini duyuracaktır"

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Valisi İzzetin Küçük, kısa bir süre içinde hizmete açılması planlanan "Haleplibahçe Müze Kompleksi"nde incelemelerde bulundu. 

Kentte 200 dönüm alan üzerine kurulan ve 2 yılda tamamlanan komplekste, arkeopark ve mozaik müzeleri yer alıyor. 

Türkiye 'nin kapalı alana en fazla eser sığdırılan müzesi olma özelliğini taşıyan kompleks, ziyarete açıldığında tarih tutkunlarına da farklı bir heyecan yaşatacak. 

Vali Küçük, kompleksi gezerek İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Aydın Aslan ile Müze Müdürü Müslüm Ercan'dan bilgi aldı.  Gezi sırasında Peygamberler Salonu da ziyaret eden Küçük, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca onaylanan Hz. İbrahim'in hayatını anlatan ve 12 projeksiyon cihazından 4 duvara aynı görüntüyü veren "360 derece video gösterimi"ni izledi.

Turizm konusunda son yıllardaki en büyük yatırımlardan birinin Şanlıurfa'da yapıldığını ve müzenin kısa bir süre içinde açılacağını bildiren Küçük, şunları kaydetti:

"Şanlıurfa turizmine katkı verecek muhteşem bir müze, Türkeye'nin en iyisi dünyanın da sayılı müzelerinden bir tanesi.  Özellikle burası özel parçalarından bir tanesi 3 boyutlu bir sistemle izleyicilere aktarılıyor. Gerçekten atmosfere, o zamana gidiyorsunuz.  Burası dünyada ses getirecek bir müze sadece turist sayısını arttırmayacaktır aynı zamanda Şanlıurfa'nın ismini duyuracaktır."