Eski Başbakan Yardımcısı Arınç:

Eski Başbakan Yardımcısı Arınç:
Eski Başbakan Yardımcısı Arınç:
- "Süreç içerisinde bunlar silahlanmışlar, eğitimlerini yaptırmışlar ve maalesef sadece yol kesmekle, haraç toplamakla, vergi toplamakla, insanları tehdit ve kaçırmakla kalmamışlar. Patlayıcılar, uzun namlulu silahlar, roketlerle bir gün ayaklanmayı planlamışlar" - "Ben inanıyorum ki aldığın 6 milyon oyun en az 5 milyonu, Kandil'deki terör örgütünün eli silahlı insanlarının hatırına oy vermediler, herhalde Karayılan için oy vermediler"

ŞANLIURFA (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, terör olaylarını ilişkin, "Süreç içerisinde bunlar silahlanmışlar, eğitimlerini yaptırmışlar ve maalesef sadece yol kesmekle, haraç toplamakla, vergi toplamakla, insanları tehdit ve kaçırmakla kalmamışlar. Patlayıcılar, uzun namlulu silahlar, roketlerle bir gün ayaklanmayı planlamışlar" dedi.

AK Parti milletvekili adaylarına destek vermek amacıyla Şanlıurfa'ya gelen Arınç, Viranşehir ilçesinde bir otelin toplantı salonunda partililerle buluştu.

Arınç, burada yaptığı konuşmada, AK Parti'nin iktidardan düşürülmesi için 7 Haziran seçimlerinde muhalefet partileri ve medyanın desteğiyle HDP'nin barajı geçerek meclise girdiğini söyledi.

Seçimlerde 4 partili bir meclisin ortaya çıkmasıyla yüzde 41 oranında oy alan AK Parti'nin tek başına iktidar olamadığını anlatan Arınç, "4. partinin barajı aşmasıyla yüzde 41'in karşılığı 258 milletvekili. 18 milletvekili daha olsaydı biz tek başımıza iktidar olacaktık. Biz milleti suçlayamayız, tepeden bakamayız. Oyunu kullandı, netice böyledir" diye konuştu.

HDP'nin 80 milletvekiliyle meclise girmesine rağmen kimsenin yarasına merhem olamadığını kaydeden Arınç, Türkiye'nin hiçbir sorununun çözümüne de katkı sunmadığını belirtti.

HDP'nin iktidar ortağı olmaya yanaşmadığını ifade eden Arınç, şöyle devam etti:

"İktidar oldun mu? Hayır. İktidar ortağı oldun mu? Hayır. Memleketin ekonomisini, toplumsal barışına bir projen, bir sözün var oldu mu? Hayır. Çözüm sürecini gerçekleştirmek için terör örgütüne herhangi bir şey söyledin, bir şey yaptın mı? Hayır. Peki ne oldu? 'Barış falan istemiyorum sen gittin ya bu benim için yeter' dediler. Arkadaşlar böyle bir nefret, böyle bir düşmanlık dünyada hiçbir yerde yok. MHP'ye sorduk, yüzde 15 oy aldın, iktidar mı oldun? Hayır. Ortağı mı oldun? Hayır. Ne işe yaradı mecliste? Bir kanun teklifi bile veremediler, bir sorunu bile çözemedi. 'Olsun sen gittin ya' diyorlar. CHP'ye de sorduk onlar da aynısını söylediler"

Çözüm süreci içerisinde cenazeler gelmesin, analar ağlamasın diye bir çok şeye katlandıklarını belirten Arınç, şunları kaydetti:

"Süreç içerisinde bunlar silahlanmışlar, eğitimlerini yaptırmışlar ve maalesef sadece yol kesmekle, haraç toplamakla, vergi toplamakla, insanları tehdit ve kaçırmakla kalmamışlar. Patlayıcılar, uzun namlulu silahlar, roketlerle bir gün ayaklanmayı planlamışlar. Kandil'den gelen talimatla süreç falan kalmamıştır, 'Serhildana hazır olun' mesajı vermişler. Seçimden sonra da askere, polise, halkımıza, kadınımıza, çocuğumuza yönelik terör olayları başladı. HDP, bir siyasi parti değil mi? Siyasi partiler silahla, şiddetle ortaya çıkmaz ki. Siyasi partiler fikirleriyle, parlamentodaki çalışmalarıyla, hükümet ortağı olurlar, buradaki çalışmalarıyla vatandaşa yardım eder. İşsizlikten şikayet ediyorsa millet, işsizliğe çare bulur. Yatırımı istiyorsa, yatırımı destekler. Adaletsizlik varsa, adaletsizliği giderilmesini ister. Bizim de bunlardan beklentimiz böyleydi. Siyasi bir hareket, Çözüm Süreci'ni savunacak ve Türkiye'nin partisi olarak, yoluna devam edecekti."

- "Al birini vur ötekine"

HDP'ye oy veren birçok kişinin silahlı eylemlerin son bulmasını istediğini dile getiren Arınç, parti içerisindeki bazı milletvekillerinin söylemlerini eleştirdi.

Bir milletvekilinin ülkeyi terör örgütü PKK ile tehdit ettiğini hatırlatan Arınç, şöyle konuştu:

"Hakkari'de bir tane milletvekili var. 'PKK sizi tükürüğüyle boğacak' diye bizi tehdit ediyor. Adeta PKK'nin militanı gibi. Bir başka kadın milletvekili, 'Biz sırtımızı PKK'ya, PYD'ye bilmem neye dayadık' diyor. Bir başkası elinde kalaşnikof taklidi yaparak 'bundan sonra bunları size doğrultacağız, hepinizi vuracağız' diyor. Al birini vur ötekine. Bunların eşkıyadan, oradan buradan talimat almaktan başka işlerinin olmadığı görülüyor. 'PKK'lı ölenin cenazesine gitmeyeni yakarım' diyor. Sen milletten yana mısın, örgütten yana mısın, Kandil'den yana mısın? Ben inanıyorum ki aldığın 6 milyon oyun en az 5 milyonu, Kandil'deki terör örgütünün eli silahlı insanlarının hatırına oy vermediler, herhalde Karayılan için oy vermediler."

Arınç, daha sonra Eyüp Peygamber Türbesi'ni ziyaret etti.