Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik:

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik:
Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik:
- "Özgürleşmeyen, özgür hareket edemeyen partileri çok iyi biliyoruz. Dağdan aldığı talimatlarla hareket eden bir siyasi partinin Türkiye demokrasisine fayda sağlayamayacağını hepimiz biliyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Özgürleşmeyen, özgür hareket edemeyen partileri çok iyi biliyoruz. Dağdan aldığı talimatlarla hareket eden bir siyasi partinin Türkiye demokrasisine fayda sağlayamayacağını hepimiz biliyoruz" dedi.

Bir otelde, partisinin Şanlıurfa milletvekili adayları ile seçim çalışması değerlendirme toplantısında konuşan Çelik, 13 ilçe merkezini ve bin 300'ün üzerinde köy ile mezradaki vatandaşlarla bir araya geldiklerini söyledi.

Bazı kesimlerin seçim çalışmaları sırasında kendilerine yönelik dedikodular ve algı operasyonları yapıldığını savunan Çelik, "Sanki 7 Haziran'da koalisyondan kaçan onlar değildi, AK Parti'ydi. 7 Haziran'da koalisyondan kaçan muhalefet partileriydi. Ne yüzle CHP, ne yüzle MHP, ne yüzle HDP koalisyon kurmak istemiş de AK Parti kurmamış. Nasıl söyleyeceklermiş bunu. Bu görüşlerinde haklı olsalardı 1 Kasım öncesinde koalisyona hazır olduklarını söylemezlerdi" diye konuştu.

Bir partinin Çözüm Süreci'ni bozduğunu ve kendilerine iftiralar attığını ifade eden Çelik, halkın kimin elinde silahların olduğunu gördüğünü belirtti. Çözüm Süreci'ni bozanların algı yönetimleriyle halkı kandırabileceklerini zannettiğine dikkati çeken Çelik, Şanlıurfa'da meydana gelen müessif olayların arkasında kimlerin olduğunu kent halkının bildiğini söyledi.

"Demokrasi, demokrasi, barış, barış" diyen partinin sırtını dağlara dayadığını anlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yetkiyi milletten alıp talimatı dağlardan alanlar çok açık ve net bir şekilde ortadalar. Özgürleşmeyen, özgür hareket edemeyen partileri çok iyi biliyoruz. Dağdan aldığı talimatlarla hareket eden bir siyasi partinin Türkiye demokrasisine fayda sağlayamayacağını hepimiz biliyoruz. Çözüm değil ölümden yana olanlar, bölgeye yapılan yatırımları bombalayanlar kimlerdir diye sormaya bile. Gerek yok çünkü yediden yetmişe herkes bunları çok iyi biliyor. Vatandaşları, muhtarları tehdit edenler de bunlardır. Muhtarlar telefonla arayarak dağdan aldıkları talimatları harfiyen söylüyorlar. 1 Kasım seçimleri ne kadar önemli ise oynanan oyun o kadar büyük. 1 Kasım seçimleri AK Parti ile onun karşısında mevzilenen ulusal ve uluslararası ittifakın yarışı şeklinde özetlenebilir."

Sandık güvenliği konusunda ABD Başkanı Barack Obama'ya mektup yazanlar ile bölgede bilboardlara "oyuna sahip çık" diyenlerin kol kola olduğunu vurgulayan Çelik, yine bu konuda görüş beyan edenler ile "hile olacak" diye tweet atanların bir araya arada bulunduğunu ifade etti.

- "Üçüncü seçim" tartışması

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in üçüncü seçim ile ilgili sözlerinin sorulması üzerine Çelik, kendisinin ve arkadaşlarının böyle bir kaygı duymadığını, partilerinin 1 Kasım gecesi tek başına iktidar olacağını söyledi.

Avrupa'daki demokratik ülkelerin koalisyonu bertaraf etmek için yeni düzenlemeler yapmaya başladığını anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"Neden çünkü git gide ülkelerinin kaybettiklerini görüyorlar. Bizdeki muhalefet partilerinde ilke yok. CHP ilk olarak 'AK Parti koalisyon kuramaz, kesin olmaz' dediler. Bir ay bunu tartıştık mı? Evet. Peki bir ay sonra önümüze ne çıkardılar? 14 madde çıkardılar. Peki bir ayda bunu tartıştık, hangi noktaya geldik.  Hiçbir şartımız yok noktasına geldik. Yani kısacası bunlarda ilke yok. Niye biz 90'lı yıllara kayıp yıl diyoruz. Yoksa biz, 'koalisyon kurmayız' demiyoruz. O olgunlukta olsa siyasi partiler, olur ama değiller. 13 sene muhalefette kalıp da oyunu artıramayan bir parti var. İnsan bunca yılda iktidara alternatif olamaz mı?"