"Eyyüp Nebi Dünya Sabır" etkinlikleri

"Eyyüp Nebi Dünya Sabır" etkinlikleri
"Eyyüp Nebi Dünya Sabır" etkinlikleri
- Viranşehir ilçesinde düzenlenen "Eyyüp Nebi Dünya Sabır" etkinlikleri kapsamında Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi "sabır ödülüne" layık görüldü

ŞANLIURFA (AA) - Viranşehir ilçesinde "Eyyüp Nebi Dünya Sabır" etkinlikleri kapsamında verilen "sabır ödülüne" darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve  Mısır'ın halk tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi laik görüldü.

"Sabır timsali" olarak anılan Hazreti Eyyüp Peygamber'in mezarının bulunduğu ve adını taşıyan Viranşehir ilçesindeki Eyyüp Nebi Mahallesi'nde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından 14'üncüsü düzenlenen etkinlik Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati, burada dünya hayatının Müslümanlar için bir imtihan olduğunu söyledi. Dünyanın her yerinde Müslümanların ezildiğini ifade eden Nebati, İslam coğrafyasında en önemli unsurun metanet ve sabır olduğunu, bu sabrın da Hazreti Eyyüp'ten geldiğini belirtti.

Müslümanların sabırlı olduğunu ancak zalime boyun eğmediğini vurgulayan Nebati, şunları kaydetti:

"Bakınız her yerde kan ve göz yaşı var. Biz Müslümanlar her yerde eziliyoruz, itiliyoruz. Sabır ediyoruz ama asla kimsenin zulmüne de eyvallah demiyoruz, demeyiz de. Bizler sabır etmeyi Allah'a sığınmayı Hazreti Eyyüp'den, güzel ahlakı Hazreti İbrahim'den aldık. Onun için onların arkasında dış güçler var ama bizim arkamızda Allah'ımız ve duamız var."

Konuşmanın ardından tertip komitesince belirlenen üç kişiye sabır ödülü verildi. Ödüle Mısır'ın halk tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı ve darbeyle görevinden alınan Muhammed Mursi layık görülürken, Mursi adına ödülü eski Enformasyon Bakanı Salah Abdulmaksud aldı. 

Suriye'deki iç savaşta 6 kişilik ailesini kaybeden ve Şanlıurfa'da tek başına hayata tutunmaya çalışan Nevval Osman ve iki engelli çocuğuna 21 yıldır sabırla hizmet eden Şükran Demir de ödül aldı. 

Etkinlik 7 bin kişiye sabır pilavı ikram edilmesiyle sona erdi.