Ezidilerin çadırda yaşam mücadelesi

Ezidilerin çadırda yaşam mücadelesi
Ezidilerin çadırda yaşam mücadelesi
- Yaklaşık bir yıl önce DAEŞ'in Irak'taki saldırılarından kaçarak Viranşehir ilçesine sığınan Ezidiler, bir an önce ülkelerine dönmek istiyor - Ezidi Vetha Ali: - "İlçe halkının yardımlarıyla ayakta duruyoruz. Havalar ısındığı için çadırda yaşam çok güçleşmeye başladı"

ŞANLIURFA (AA) - Terör örgütü DAEŞ'in saldırılarından kaçarak Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine sığınan Ezidiler, zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor.

Irak'ın Sincar bölgesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle yaklaşık bir yıl önce Türkiye 'ye sığınan Ezidiler, çeşitli kentlerde kurulan çadır kentlerde ve kendi imkanlarıyla kiraladıkları evlerde barınıyor.

Viranşehir ilçesine gelen yaklaşık 5 bin Ezidi'nin çoğunluğu ise belediye tarafından kurulan çadırlarda kendilerine sunulan imkanlarla hayata tutunmaya çalışıyor. Kendilerine kucak açan Türkiye'ye teşekkür eden Ezidiler, dünya ülkelerinin kendilerini unuttuğunu düşünüyor. 

Ezidi Vetha Ali, belediyenin ve hayırseverlerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını söyledi.

Yaşam şartlarının zor olduğunu anlatan Ali, "İlçe halkının yardımlarıyla ayakta duruyoruz. Havalar ısındığı için çadırda yaşam çok güçleşmeye başladı. Buzdolabı olmadığı için gıdalar çabuk bozuluyor. Tek dileğimizin evimize dönebilmek. Ayrıca burada unutulmak istemiyoruz" dedi. 

Ali, annesi ve 6 kız kardeşinin Irak'ta bulunduğunu sözlerine ekledi.