Fransız mizah dergisinin kapağına tepkiler

Fransız mizah dergisinin kapağına tepkiler
Fransız mizah dergisinin kapağına tepkiler
- Şanlıurfa Sivil Toplumu İzleme Platformu Başkanı Akbaş: "Bu dergi yıllardır Müslümanlara yönelik tahrik edici ve aşağılayıcı yayınlar yapmaktadır"

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Sivil Toplumu İzleme Platformu,  Fransa 'nın başkenti Paris'teki ofisine geçen hafta silahlı saldırı düzenlenen mizah dergisi Charlie Hebdo'nun, olaydan sonraki ilk sayısının kapağında Hz. Muhammed'i tasvir etmesine tepki gösterdi. 

Şanlıurfa Ticaret Merkezi önünde bir araya gelen ve yaklaşık 200 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği platform üyeleri, Paris'teki terör saldırılarını kınadı.

Grup adına açıklama yapan platform başkanı Faruk Akbaş, birçok ülkenin, Fransa'daki olaya gösterdikleri duyarlılığı İslam coğrafyasında hayatını kaybeden insanlar için göstermediğini savundu. 

Terör faaliyetlerinin İslam düşmanları tarafından organize edildiğini ileri süren Akbaş, Müslüman dünyasının bir suçluluk psikolojisine sokulmaya çalışıldığını dile getirdi.

Derginin, saldırı sonrası ilk sayısının kapağında Hz. Muhammed'in tasvir edildiğini anlatan Akbaş, şöyle konuştu:

"Bu dergi yıllardır Müslümanlara yönelik tahrik edici ve aşağılayıcı yayınlar yapmaktadır. Batı dünyası da bu çirkin saldırıyı maalesef 'basın özgürlüğü' diye adlandırmaktadır. İslam alemini tahrik eden ve peygamberlere hakaret eden bu derginin son sayısının Türkiye 'de bazı basın kuruluşları tarafından dağıtılması ve yayınlanması girişimini de şiddetle kınıyoruz. Son ölümlerin ardından derginin üç milyon adet basılarak piyasaya sürülmesi dünya barışı ve kardeşliğine zarar verecektir."

Akbaş, kışkırtıcı yayınlarına ilişkin ağır cezai müeyyidelerin uygulanmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.