GAP 7. Tarım Kongresi

GAP 7. Tarım Kongresi
GAP 7. Tarım Kongresi
- HRÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Başkanı Prof. Dr. Çıkman: "Gıda açığı, artan dünya nüfusuna paralel olarak günden güne artmaktadır"

ŞANLIURFA (AA) - Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emine Çıkman, dünyada gıda açığının artan nüfusa paralel çoğaldığını söyledi.

Çıkman, HRÜ ev sahipliğinde yurtiçinden ve dışından yaklaşık 200 bilim adamının katılımıyla düzenlenen GAP 7. Tarım Kongresinde yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun hızlı çoğalmaya başladığına dikkati çekti.

Nüfus artışına paralel olarak gıda maddelerinin üretiminde de yetersizlik ve dengesizliğin meydana geldiğini ifade eden Çıkman, bu nedenle dünyanın bir çok yerinde açlık ve yetersiz beslenmeden kaynaklanan problemlerin görüldüğünü vurguladı.

Çıkman, çiftçilerin daha bilinçli üretim yapması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Gıda açığı, artan dünya nüfusuna paralel olarak günden güne artmaktadır. Ortaya çıkan ve çıkacak olan besin açığının kapatılması, var olan hayvansal ve bitkisel besin kaynaklarının genişletilmesi, iyileştirilmesi, birim alandan alınan ürünün artırılması hiç şüphesiz kaliteli bol ürün veren çeşitler yanında, iyi, ucuz fakat modern yetiştiriciliğin yapılmasına bağlıdır. Günümüzde hem çeşit hem de yetiştirme yöntemleri açısından hızlı gelişmeler olmaktadır."

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya da  Türkiye 'nin tarım arazilerinin yüzde onunun kentte bulunduğunu hatırlattı.

Bilimsel araştırmaların ve çalışmaların çiftçiye ulaştırılmasının büyük önem taşıdığını dile getiren Kaya, daha kaliteli tohumun ekilmesi için çiftçilerin bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Dört gün devam edecek kongrede akademisyenlerin konuyla ilgili 150 bildiri sunmasının planlandığı öğrenildi.