Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Kolaylı:

Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Kolaylı:
Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Kolaylı:
- "İsteyen herkes eğitimine ve bilgi birikimine bakılmazsızın habercilik yapabilmekte. Türkiye'de basın sektöründe yaşanan sorunların en büyük nedeni bu kuralsızlıktır"

ŞANLIURFA (AA) - Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, isteyen herkesin eğitimine ve bilgi birikimine bakılmazsızın habercilik yapabildiğini belirterek, " Türkiye 'de basın sektöründe yaşanan sorunların en büyük nedeni bu kuralsızlıktır" dedi.

Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısı, Şanlıurfa Gazeteciler Birliği ile Güneydoğu Gazeteciler Federasyonunun ev sahipliğinde kent merkezindeki otelde gerçekleştirildi.

Kolaylı, toplantıda, gerçek basın özgürlüğünün, halkın haber alma özgürülüğü olduğunu söyledi.

Bazı yasalarda ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı hükümler bulunduğunu öne süren Kolaylı, "Basın özgürlüğünü kısıtlayan sadece yasal düzenlemeler değil, özgürlüğün tam anlamıyla gerçekleşememesinin diğer bir yanı ise basın kuruluşlarının farklı sektörde faaliyet göstermesi ve güçlü sermayeye sahip kuruluşların elinde olmasıdır" diye konuştu.

Yerel basının bu tür sorunlara karşı durmasının daha güç olduğuna işaret eden Kolaylı, herkesin sınırları genişletilmiş haber ve bilgi edinme özgürlüğüne ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Bu nedenle demokrasinin güçlendirilmesi için düşünce ve ifade özgürlüğünün tam anlamıyla sağlanması gerektiğini belirten Kolaylı, şöyle konuştu:

" Gazete , televizyon, dergi, radyo, haber ajansları ve benzeri yayın kuruluşlarında basın meslek ve ilkelerine uymayan kişiler hep boy göstermektedir. İsteyen herkes eğitimine ve bilgi birikimine bakılmazsızın habercilik yapabilmekte. Türkiye'de basın sektöründe yaşanan sorunların en büyük nedeni bu kuralsızlıktır. Sadece okuma-yazma bilmeniz gazetecilik yapmanız için yeterli oluyor. Gerçek gazetecilik, eğitim ve bilgi birikimi gerektirmesine karşın, bu durum gazeteciliği herkesin kuralsızca yapabildiği konumuna getirmiştir.

Bu da ne yazık ki haberi şantaj aracı olarak kullanan bazı kişiler, gazeteci kimliğiyle karşımıza çıkmasına yol açmaktadır."

Kolaylı, "Maalesef gazetecilik, avukatlık, doktorluk, mühendislik ve öğretmenlik gibi mesleki standartlara sahip değildir" diyerek, gazetecilerin erozyona uğrayan saygınlığının tekrar kazanılması için basın sektöründe mesleki düzenleme ve standartlara ihtiyaç bulunduğunu dile getirdi.

Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Talat Akay da 2 yıl önce kurulan konfederasyonun yaklaşık 23 bin üyesi bulunduğunu ifade ederek, yeni Türkiye yolunda yeni medya rolünü halka daha iyi anlatmaya çalıştıklarını kaydetti.

 Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat da Gazeteciler Konfederasyonuyla Türkiye'de basın alanında yeni dönemin başladığını ifade etti.

Konuşmaların ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ile merkez belediye başkanlarına plaket verildi.