Geçmişteki gözde meslekler zamana direniyor

Geçmişteki gözde meslekler zamana direniyor
Geçmişteki gözde meslekler zamana direniyor
ŞANLIURFA (AA) -  Siverek ilçesinde bir dönem gözde olan meslekler bitme noktasına geldi.Hasan Çelebi Mahallesi Şeytan Küçesi Çarşısı'nda 53 yıllık...

ŞANLIURFA (AA) -  Siverek ilçesinde bir dönem gözde olan meslekler bitme noktasına geldi.

Hasan Çelebi Mahallesi Şeytan Küçesi Çarşısı'nda 53 yıllık terzi Mehmet Beriman, AA muhabirine yaptığı açıklamada geçmiş yıllarda yoğunluğundan dolayı bayramlara 3 ay kala sipariş almayı durdurduklarını söyledi.

Çırak bulamamaktan yakınan Berivan, "İlk zamanlarda iş çoktu, bayramlara 2-3 gün  kala iş tutmuyorduk. Şimdi o işler kalmadı, iş bulamıyoruz. Eleman yetişmiyor, kimse çocuğunu çıraklığa göndermiyor, tarlaya gönderiyorlar çocuğu, bu yüzden bizde eleman yetiştiremiyoruz" dedi.

Bir dönem yoğunluklarından dolayı gelen işleri geri çevirdiklerini belirten Beriman, geçim sıkıntısı yaşadıkları söyledi.

Ayakkabı ustası Ramazan Dalkılıç ta meslekte 32'nci yılını geride bıraktığını ve bir dönem " altın bilezik" olarak görülen mesleklerinin son demlerini yaşadığını ifade etti.

Dalkılıç, 80'li yıllarda ilçede otuza yakın el işi ayakkabı yapan usta olduğunu, bugün ise bu sayının ikiye düştüğünü belirterek, "Biz sipariş üzerine çalışan bir meslek grubuyuz. Piyasada ayakkabı çok ve insanlar zevklerine uygun olanını seçiyor. Bu sebeple bizim meslek öldü sayılır" değerlendirmesinde bulundu.

 

 


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Ramazan

  ,

  Bugün

  ,

  Ayakkabı

  ,

  ,

  öldü