"Geleceğe Bir Damla Su Çalıştayı"

"Geleceğe Bir Damla Su Çalıştayı"
"Geleceğe Bir Damla Su Çalıştayı"
- Japonya RIHN Başkan Vekili Kubota: - "Küresel ısınma, hepimiz için ciddi bir sorun ancak bunu çözmek şu an için çok zor" - HRÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Çullu: - "Sıcaklığın artması, sadece tarımı değil sağlığı, enerjiyi, ekonomiyi ve tüm sektörleri etkiliyor"

ŞANLIURFA (AA) - Japonya İnsanlık ve Doğa İçin Araştırma Enstitüsü (RIHN) Başkan Vekili Prof. Dr. Jumpei Kubota, "Küresel ısınma, hepimiz için ciddi bir sorun ancak bunu çözmek şu an için çok zor" dedi.

Kubota, Şanlıurfa Ziraat Odasında düzenlenen "Geleceğe Bir Damla Su Çalıştayı"nda, Türkiye, Japonya, Mısır ve Endonezya'da suyla ilgili sorunları tespit etmek amacıyla yaklaşık 5 yıldır çalışma yürüttüklerini belirterek çözüm önerilerine ilişkin araştırma başlattıklarını söyledi.

Projede alınan mesafeden memnun olduklarını ifade eden Kubota, şöyle devam etti:

"Küresel ısınma, hepimiz için ciddi bir sorun ancak bunu çözmek şu an için çok zor. Biz, bu nedenle su sorununu çözmeye odaklandık. Yaklaşık 2 yıl önce yaptığımız çalıştayın ardından gece sulaması projesini başlattık. Proje sonuçları, oldukça mutluluk verici çünkü bu sayede hem su tasarrufu sağlandı hem de verim artışı elde edildi. Bu çalışmanın en önemli tarafı, projenin değişik aktörler tarafından yönetilmesi ve yürütülmesiydi."

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu da gelecekte su ve gıda konusunda ciddi sorunların öngörüldüğünü vurguladı.

Su kullanımında artık daha bilinçli hareket edilmesi gerektiğini aktaran Çullu, şunları kaydetti:

"Özellikle çiftçilerimiz, daha dikkatli olmalı. Harran Ovası'nda suyu belki yüzde 40 daha fazla kullanıyoruz. Yarın, bu su bu kadar bol olmayacak. Gelecekte bu suyu daha iyi nasıl yönetebiliriz, onu konuşmamız gerek. Şu an ki göstergeler, yarı kurak bölgelerde yağışın azalacağını, Fırat ve benzer nehirlerin debilerinin azalacağına işaret ediyor. Aynı şekilde yarı kurak bölgeler, sıcaklığın en fazla etkileyeceği alanlar olarak gösteriliyor. Sıcaklığın artması, sadece tarımı değil sağlığı, enerjiyi, ekonomiyi ve tüm sektörleri etkiliyor." 

Çalıştaya aralarında GAP Kalkınma İdaresi, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğünün bulunduğu kuruluşlardan çok sayıda uzman katıldı.