Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nebati, engelli ve yakınlarıyla bir araya geldi

ŞANLIURFA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati, Şanlıurfa'da engelli ve yakınlarıyla bir araya geldi. 

Partiden yapılan açıklamaya göre, Nebati, Karaköprü Belediyesince engelliler haftası münasebetiyle belediye sosyal tesislerinde organize edilen yemeğe katıldı.

Etkinliğe katılan kişilerle yakından ilgilenen Nurettin Nebati, konuşmasında 13 yıl önceki Türkiye 'de engelliler haftasının yılda bir kez yapılan toplantı ve konuşmalarla yalın bir şekilde kutlandığını ifade etti.

AK Parti iktidarıyla her konuda olduğu gibi insanların tek gün yada hafta hatırlanmadığı anımsatan Nebati, "13 yıl önce bu ülkede engelli gerçeği görülmezdi. Hepsi evleri içerisinde saklı, bakıma muhtaç, annesinin baktığı, babasının sıkıldığı, bir süreçten herkesin 'benim engellim var, hiç de ayıp değil' diyerek sokağa çıkabildiği, engellilerin rahatça kendilerini ifade edebildiği bir Türkiye'ye geldik" dedi.

Nebati, herkesin ailesinde ya da çevresinde engelli bulunduğunu vurgulayarak, engellilere karşı devletin görevini en iyi şekilde yerine getirdiğini aktardı.

Yürürlükte olan evde bakım hizmetini anımsatan Nebati, şunları kaydetti:

"Evde bakım ücretini uygulamaya soktuk. Bu engellilere illa devlet bakacak zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Engelliye ailenin içerisinde annesiyle, babasıyla, kardeşiyle bakılabilecek. Fakat anne baba kardeş baktığı için ücretini alacak. Kimseye minneti olmayacak. Özel eğitime ihtiyacı olanlara özel eğitim ve rehabilitasyon sağlanıyor. Bu konularında dünyanın en gelişmiş ülkelerin kriterleri uygulanıyor. Kurumlarımızda en kapsamlı bir şekilde yapılıyor. Çalışan anneler bir komşu, bir kardeş bulayım da engelli çocuğumu bırakayım diyordu. Şimdi annelere erken emeklilik getirdik."

Nebati, görme engellileri için yaşamını kolaylaştırmak amacıyla başlatılan gören göz projesi kapsamında Türkiye genelinde 10 bin, Şanlıurfa'da ise 340 gören göz cihazının, görme engelliye teslim edildiğini kaydetti.