Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Şanlıurfa'da

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Şanlıurfa'da
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Şanlıurfa'da
- Bakan Eker: "Türkiye'de atçılık sektörü dünyadakinin tersine daha ileri bir noktaya taşındı"

ŞANLIURFA (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye 'de atçılık sektörünün dünyadakinin tersine daha ileri bir noktaya taşındığını söyledi.

Bakan Eker, Şanlıurfa Hipodromu'nda gece yarışlarının başlaması dolayısıyla düzenlenen açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'de en çok yarış atının Şanlıurfa'da yetiştirildiğini belirtti.

Kentte atçılık sektörünün potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi için son 10 yılda 26 trilyon lira yatırım yaptıklarını ifade eden Eker, yatırımların devam edeceğini vurguladı.

Eker, Türkiye'de  İstanbul , Ankara ve Adana'nın yanı sıra Şanlıurfa'da da gece yarışlarının düzenlenmeye başladığını, aydınlanmış hipodromların sektör açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Daha önce sezonluk yarışların yapıldığı Şanlıurfa'da artık yılın 12 ayında yarışlarının düzenleneceğini dile getiren Eker, şöyle devam etti:

"Biz atçılığa son 12 yıl içerisinde önemli yatırımlar yaptık. Dünyada birçok ülkede bu sektör yerinde sayıyor. Türkiye'de biz atçılık sektörüne daha fazla kaynak ayırıp daha çok yatırım yapıyoruz. Türkiye'de atçılık sektörü dünyadakinin tersine daha ileri bir noktaya taşındı. Türkiye'nin her tarafında soylu ve güzel atların yetiştirip dünya piyasalarına satılsın istiyoruz. Atçılığı sadece yarışmaktan ibaret bir faaliyet olarak değil, güzel atlar yetiştirip, yetiştirilen atların dünya pazarına sevk edilmesinin de peşindeyiz. Yatırımlarımızın, politikalarımızın gayesi budur. Biz atçılık sektörünün hem yeni hipodromlarla hem haralar ile hem de yeni at hastaneleriyle yeni pistler ve aydınlatmalarla altyapısını güçlendiriyoruz. Atçılık sporunu sadece Türkiye'de belirli bir kesimdeki insanın, belirli gelir düzeyindeki insanların sporu olmaktan çıkarıp, her gelir düzeyindeki insanın bunu yapabilmesine imkan tanıyacak düzenlemeleri de hayata geçiriyoruz."

Bakan Eker, özellikle engelli çocukların ve zihinsel engellilerin tedavilerine yönelik içerisinde atların bulunduğu özel merkezler kurduklarına da değinerek, tüm vatandaşlara atçılığı sevdirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Türkiye'de yaklaşık 30 bine yakın yarış atının bulunduğunu belirten Eker, söz konusu kapasitenin daha iyi kullanılabilmesi için sektöre daha fazla yatırım yapacaklarını kaydetti.

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdar Adalı da atçılık sektöründe Türkiye'yi dünyada örnek bir noktaya taşıyabilmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Sağladığı ekonomik katkıyla atçılığın ülkede ciddi bir gelir kaynağı olduğunu ifade eden Adalı, sektörde binlerce kişinin istihdam edildiğini aktardı.

Bakan Eker ile beraberindeki heyet, açılış konuşmalarının ardından kısa süre önce ışıklandırılan hipodromda gece yarışlarını izledi.